Profesionální cyklisty čeká v následujících týdnech pořádný kvapík. Pořadí největších závodů se kvůli koronavirové pandemii změnilo, a tak příznivce jako první čeká vůbec nejslavnější akce – Tour de France. Jednotlivé stáje postupně zveřejňují sestavy, ve kterých se zúčastní třítýdenního putování. O překvapení lze mluvit při pohledu na složení britského týmu Ineos, který nenominoval dva bývalé vítěze „Staré dámy“.
Chris Froome vystoupal na nejvyšší stupeň pódia v cíli na pařížské Champs-Élysées čtyřikrát v letech 2013, 2015, 2016 a 2017. Geraint Thomas se nejslavnějšího triumfu v cyklistickém světě dočkal před dvěma lety. Ani jeden z britských majitelů žlutého dresu se však letošní Tour de France nezúčastní.
„Chris potřebuje ještě trochu více času, aby se dostal na špičkovou úroveň,“ prohlásil nejvyšší muž týmu Ineos Dave Brailsford. Odkazoval tím na Froomův loňský pád při obhlídce trasy časovky závodu Critérium du Dauphiné, při němž si cyklista zlomil stehenní a hrudní kost i krční obratel.
Po více než roce se vrátil Froome na místo činu. Tentokrát na Dauphiné, které je generálkou na Tour de France, dojel ve zdraví, ovšem 71. pozice pětatřicetiletému Froomovi nedala důvod ke spokojenosti. Geraint Thomas dopadl trochu lépe, ale 37. místo také nebylo ideálem.
I proto se Brailsford rozhodl oba hvězdné muže nenominovat. Lídrem týmu by měl být Kolumbijec Egan Bernal, který se loni stal třetím nejmladším vítězem Tour de France v historii. Krýt záda mu bude ekvádorský závodník Richard Carapaz, jenž loni kraloval na Giru d'Italia. Osmičlennou skupinu Ineosu doplní Andrey Amador (Kostarika), Jonathan Castroviejo (Španělsko), Michal Kwiatkowski (Polsko), Luke Rowe (Velká Británie), Pavel Sivakov (Rusko) a Dylan van Baarle (Nizozemsko).
Froome připustil, že pětietapový závod ve Francii přišel příliš brzy. „Zdravotně jsem v pořádku. Nemám žádné bolesti, už mě nic netrápí. Ale tohle byl pro mě rozhodně velký kopanec. Pořád jsem ještě na cestě k tomu, abych se dostal do té nejlepší kondice,“ řekl rodák z Nairobi, vítěz Vuelty z let 2011 a 2017, a doplnil: „Co se mého návratu a dalšího zlepšování týká, je přede mnou několik důležitých kroků, které jsou zapotřebí, abych byl znovu schopen vyhrát závod. Nejsem si v současnosti jistý, že bych mohl na letošní Tour odvést všechnu práci, která se ode mě očekává. Věřím ale, že na Vueltu už to do sebe všechno zapadne, je to mnohem reálnější cíl. A mně to dává možnost dosáhnout něčeho, co je opravdu reálné. Musím vše přenastavit a své cíle přesunout z Tour de France na Vueltu, ale když si vezmu, čím jsem si prošel v minulém roce... Z té velké nehody jsem se dokázal dát neuvěřitelně dohromady a už teď mám velkou radost z toho, že jsem zpátky a mohu vůbec závodit,“
Froome by měl být jedničkou Ineosu na španělské Vueltě, která se pojede jako poslední ze závodů velké trojky – 20. října až 8. listopadu letošního roku. Zde se po deseti letech rozloučí se svým dresem, dříve Sky, který oblékal celou dekádu. Od roku 2021 bude jezdit za tým Israel Start-Up Nation.
Thomas se pravděpodobně dočká stejné pozice jako Froome na Vueltě, ale na Giru d'Italia, které má odstartovat 3. října na Sicílii a vyvrcholit 25. října v Miláně. „Má možnost stát se prvním Velšanem, kterému se povede vedle Tour de France dosáhnout také na triumf z jiné Grand Tour,“ uvedl Brailsford.
„Je fajn mít konečně plán a přesně vědět, co mě čeká. Mohu se tak snažit vytěžit z tohoto roku i nějaká pozitiva. A závodění v Itálii miluji, moc si to tam užívám. Jsem rád, že se na Giro zase vrátím,“ řekl Thomas, který jel závod v minulosti třikrát. Naposledy měl na Giru v roce 2017 pád, kvůli němuž nedojel.
Tour de France startuje oproti běžnému termínu se zpožděním dvou měsíců, a to 29. srpna. Do francouzské metropole dojede peloton 20. září. Ineos se bez Frooma a Thomase pokusí stát vítěznou ekipou poosmé během devíti let.