reklama
CNN Prima News premiérka

premiérka

Výpis příspěvků ke štítku „premiérka“

Arabský svět má svou první premiérku. Vládu v Tunisku povede nezkušená inženýrka

30. září 2021 08:44

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu jmenoval premiérkou Nadžlu Búdinovou a pověřil ji sestavením vlády, informuje agentura AFP. V čele kabinetu severoafrické země tak vůbec poprvé stane žena. Americká CNN upozorňuje, že jde o vůbec první ženu na tomto postu v čele jakékoliv země arabského světa. V červenci tuniský prezident pozastavil činnost parlamentu, odvolal premiéra a ujal se řízení exekutivy. Jeho kritici to označili za puč.

Volby v Norsku vyhrála Dělnická strana. Zemi by měl vládnout středolevý blok

14. září 2021 05:28

Norsko míří po parlamentních volbách od vládnoucí středopravicové koalice ke středolevicovému kabinetu. Stávající premiérka Erna Solbergová z Konzervativní strany Höyre dnes po zveřejnění oficiálních předběžných výsledků voleb uznala svou porážku a prohlásila, že její vláda odstoupí. Přesvědčivě zvítězila sociálnědemokratická Dělnická strana (AP).

Teroristický útok na Novém Zélandu. Islamista pobodal v supermarketu šest lidí

3. září 2021 07:47
Aktualizováno

Policisté na Novém Zélandu v pátek zastřelili muže, který v supermarketu v jednom z obchodních center v Aucklandu pobodal šest lidí. Útočník byl inspirovaný ideologií teroristické organizace Islámský stát (IS), řekla premiérka Jacinda Ardernová, podle které šlo o teroristický čin. Extremista původem ze Srí Lanky byl novozélandským bezpečnostním úřadům znám, nepřetržitě ho sledovaly.

Reykjavík zasáhlo zemětřesení o síle 5,6. Otřáslo domem premiérky i parlamentem

21. října 2020 09:48

Islandskou metropolí otřáslo v úterý odpoledne zemětřesení o síle 5,6. Kamera v islandském parlamentu v Reykjavíku zachytila zemětřesení v přímém přenosu. Člena parlamentu, který zrovna přednášel projev, natočila, jak utekl do bezpečí poté, co se budova začala třást. Tamní meteorologické stanice zemětřesení centralizovaly blízko města Krýsuvík, zhruba 30 kilometrů jižně od hlavního města, informoval deník The Daily Mail.

Ardernová drtí soupeře. Její strana zatím získala ve volbách 50 procent hlasů

17. října 2020 11:44
Aktualizováno

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová s převahou vyhrála parlamentní volby. Ty se konaly v noci na sobotu SELČ. Podle bezmála úplných výsledků její Novozélandská strana práce získala 49 procent hlasů a čeká se, že v zákonodárném sboru bude mít nadpoloviční většinu. Opoziční Novozélandská národní strana získala po sečtení lístků 26 procent. V Parlamentu zasednou i dvě menší strany, Zelení a liberální seskupení Act, zatím mají shodně kolem osmi procent.

reklama