Strana Bratři Itálie představila novou legislativu. V rámci té by byli Italové, kteří v oficiální pracovní komunikaci používají angličtinu, penalizováni, a to pokutou v přepočtu více než dva miliony korun. Legislativu podpořila i tamní premiérka Giorgia Meloniová, informuje web stanice CNN.
Nový zákon představil podle CNN člen dolní komory Fabio Rampelli. Legislativa se zaměřuje na „anglomanii“, neboli používání anglických výrazů. Ty podle odůvodnění návrhu ponižují a umrtvují italský jazyk. Navíc v době, kdy už Velká Británie opustila Evropskou unii.
ČTĚTE TAKÉ: Klimatičtí aktivisté poničili slavnou fontánu v Římě. Dost, zuří ministr a chce tvrdé tresty
„Není to jen otázka módy, ale anglomanie má dopady i na společnost jako celek,“ stojí v připravovaném zákoně. Lidé, kteří by v oficiální pracovní komunikaci užívali anglická slova a termíny, mohou čelit tučné pokutě až 100 tisíc eur (v přepočtu 2,3 milionu korun).
Zákon by se dotknul i zahraničních subjektů působících na Apeninském poloostrově – povinně by musely vést dokumentaci typu vnitřních předpisů či pracovních smluv rovněž v italštině. Ta má být hlavním jazykem na úřadech, a to i na těch, které jednají s neitalsky mluvícími cizinci.
Legislativa vzešla z dílny strany Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové. Navrhovaný zákon má být součástí „snahy ochránit dědictví země“, k němuž se kabinet po volbách zavázal. Legislativa ještě musí projít parlamentní rozpravou.