Trussová rezignovala na post premiérky
Britská premiérka vydržela ve funkci 44 dní, než oznámila ve čtvrtek svou rezignaci, kterou vyvolala vládní krize ohledně ekonomických reforem. I tak se na ni ale vztahuje britský program Příspěvek na náklady na veřejnou službu, díky kterému bude politička až do konce života pobírat roční rentu 115 tisíc liber (3,2 milionu korun).
Smrt královny Alžběty II., napjatá politická situace a vládní neshody, které způsobují, že se premiéři v Downing Street střídají jako na běžícím páse. Velká Británie neprožívá právě nejšťastnější období.
Naposledy oznámila svou rezignaci politička konzervativců Trussová, Londýn tak bude znovu hledat nového ministerského předsedu. Což oslavovali například novináři webu Daily Star, kteří v rámci humorného projektu odhadovali, zda déle vydrží v poživatelném stavu hlávkový salát než Trussová ve svém úřadu.
Rozloží se dřív salát, nebo britská vláda? Internet se baví poťouchlou anketou novinářů
Internet se baví anketou novinářů z britského webu Daily Star, kteří zakoupili salát a sledovali, zda se dříve rozloží zelenina, nebo britská vláda. Po rezignaci premiérky Liz Trussové už je jasno – salát vítězí. Z „bitvy“ s političkou si odnesl jen nahnědlé listy, stále ale drží tvar.
Loučení britské političky ale přece jen nebude tak smutné. Už navždy se totiž Trussová zapsala na seznam britských premiérů a premiérek. To znamená, že se na ni vztahuje státní příspěvek, který se od roku 1991 vyplácí všem správcům Downing Street.
Trussová sice strávila ve funkci pouze 44 dní, přesto bude až do konce života pobírat roční rentu přesahující v přepočtu tři miliony korun, což řada lidí kritizuje. Do končící premiérky si rýpla i liberální demokratka Christine Jardineová. „Za žádnou cenu by neměla dostávat až do konce života stejné peníze, jaké dostávají její nedávní předchůdci, z nichž všichni sloužili více než dva roky,“ míní politička.
Pokud Trussová doživotní rentu přijme, stane se šestým člověkem v pořadí, kterému se v Británii dostane takové finanční výsady. List New York Times ovšem spekuluje, zda rentu náhodou neodmítl expremiér Boris Johnson, který nyní mimochodem vážně zvažuje, že by se mohl pokusit se do Downing Street vrátit.
To například ministerský předseda Tony Blair, který vládl Spojenému království na přelomu milénia, si rentu jistojistě užívá. Od státu už dostal v přepočtu zhruba 30 milionů korun.