Novým britským ministrem financí je Jeremy Hunt. Premiérka Liz Trussová jej v pátek jmenovala na místo Kwasiho Kwartenga, jenž musel ve funkci šéfa státní kasy skončit v důsledku chaosu kolem vládních ekonomických plánů. Trussová kvůli daným návrhům spolu s Kwartengem čelila rozsáhlé kritice opozice, ekonomů i svých spolustraníků. Někteří z nich podle britských médií dokonce vážně zvažují pokus o její odvolání.
Hunt je výraznou osobou Konzervativní strany, v níž dosáhl značných politických úspěchů. V minulosti zastával funkce ministra zdravotnictví i zahraničí. Po rezignaci bývalého premiéra Borise Johnsona byl jedním z kandidátů na post předsedy vlády.
Poslanci jej nicméně ve volbě vyřadili v prvním kole. Hunt poté podporoval Rishiho Sunaka, oponenta Trussové v posledním kole hlasování.
Odejitý Kwarteng se v pátek předčasně vrátil do Londýna ze zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu. BBC oznámila, že skončil v čele ministerstva financí krátce poté, co byl spatřen, jak vchází do sídla premiérky v Downing Street.
Chystané reformy způsobily chaos
Bývalý ministr financí ještě ve čtvrtek hájil prosazení kontroverzního ekonomického plánu, jenž mimo jiné počítá se snížením daně z příjmu firem či s rozvolněním daně z nákupu nemovitostí. Chystané vládní reformy vyvolaly chaos na finančních trzích, vedly k pádu libry a způsobily, že podpora konzervativců klesla na rekordně nízkou úroveň.
Trussová a Kwarteng si v pátek vyměnili dopisy, kde se ujistili o pokračujícím vzájemném přátelství i sdíleném plánu na snižování daní v zájmu růstu ekonomiky. „Byli jsme kolegové a přátelé po mnoho let. Věřím, že Vaše vize je ta správná,“ napsal závěrem dopisu Kwarteng premiérce. Kratší dobu než on strávil v čele ministerstva financí jen Iain Macleod, jenž v roce 1970 zemřel na infarkt 30 dní poté, co se ujal funkce.