Poslanecká Sněmovna v úterý schválila pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie na území Česka. Aktuálně jde především o 28 praktických lékařů z USA, kteří mají s koronavirem zkušenosti. Komunisté navrhovali, aby byla pomoc rozšířena na všechny země OSN, tedy i Kubu nebo Rusko, to ale neprošlo.
Poslanci tak reagují na návrh vlády, která souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků členských zemí Evropské unie a NATO až do 300 lidí. Podpořila ho především opozice z řad lidovců, Pirátů, ODS, TOP 09 nebo STAN. Pro byli i koaliční poslanci z ANO a ČSSD. Proti naopak SPD a většina komunistů.
„Prostudovali jsme si to a není jasné, proč vláda omezuje přijetí pomoci jen od EU a NATO. Návrh je spíše populistický, který situaci neřeší,“ prohlásil před úterním jednáním Poslanecké sněmovny šéf KSČM Vojtěch Filip.
Doplnil ho i poslanec Daniel Pavlas s tím, že Česko by mělo o pomoc požádat i země jako Rusko nebo Kuba. „Myslím, že mandát by měl být rozšířen i o země OSN. Například země jako Kuba patří v plicní oblasti ke špičkám, jsou tu i ruští zdravotníci. Neomezujme to pouze na země NATO. Pojďme o pomoc požádat celý svět,“ dodal Pavlas.
Vláda souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků členských zemí Evropské unie a NATO do 300 lidí pro pomoc s epidemií koronaviru po dobu 90 dnů. Zatím je schváleno zapojení armádních lékařů a zdravotníků z USA, jak ho Spojené státy nabídly po žádosti, kterou tlumočil velvyslanectví vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Tým lékařů z americké Národní gardy má mít 28 členů. O zdravotnické pomoci jedná Česko pod zastřešením NATO i s Německem a jinými zeměmi, informoval Hamáček.
Okamura pomoc srovnává s okupací
S návrhem nesouhlasí ani šéf SPD Tomio Okamura, který pomoc srovnává s okupací. „Hnutí SPD nesouhlasí s takto koncipovaným vládním návrhem, to znamená ,souhlas s pobytem vojáků NATO či EU na našem území‘. Je to stejné, jako by u nás měla být americká základna, která ale podléhá americkému velení,“ uvedl Okamura.
Podporu vláda naopak může čekat od zbytku opozičních stran ve Sněmovně, jako jsou lidovci, STAN, TOP 09, ODS nebo Piráti.
„Chci vyjádřit velký vděk této nabídce a velkou podporu, jako TOP 09 budeme rozhodně pro,“ řekla o přijetí vojenských lékařů předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ocenila i plicní ventilátory, které Česko dostalo od některých států. Dala je do kontrastu s jarními nákupy roušek z Číny. „Teď dostáváme pomoc od skutečných partnerů, nezbývá než za tu pomoc být velmi vděční,“ řekla.
Praktičtí lékaři z USA se zkušenostmi s covidem by měli dorazit koncem týdne. Působit budou ve Vojenské ústřední nemocnici ve Střešovicích, odkud budou povoláváni k úkolům dle ministerstva zdravotnictví, uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.