Prigožin není v Bělorusku, ale v Petrohradu, překvapil Lukašenko. Chce jednat s Putinem

Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin

Zrno o situaci v Záporožské jaderné elektrárně

Zakladatel žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se nachází v ruském Petrohradu, a nikoliv v Bělorusku. Ve čtvrtek to uvedl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který chce podle BBC záležitosti okolo vagnerovců probrat v dohledné době s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prigožin se měl do Běloruska odebrat koncem června po pokusu o ozbrojenou vzpouru proti ruské armádě.

„Prigožin se nachází v Petrohradu. Není na území Běloruska,“ odpověděl Lukašenko na otázky novinářů ohledně vagnerovců. Řekl také, že žoldnéřům Minsk nabídl usídlit se v některých bývalých vojenských osadách, což ale podle něj odmítli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zelenskyj pro CNN: Putin je slabý, jeho moc se hroutí. Dokud nezískáme zpět Krym, bude válka

Situace okolo ozbrojené vzpoury Prigožina a jeho mužů z předminulého víkendu zůstává nejasná. Vagnerovci vnikli 24. června s těžkou technikou do ruského Rostova na Donu a do Voroněže, kde obsadili klíčové vojenské objekty. Došlo k několika střetům mezi vagnerovci a ruskou armádou. Putin Prigožinovu vzpouru označil za bodnutí do zad.

Zatímco se vagnerovská kolona těžké techniky dostala až do Lipecké oblasti, Moskva se aktivně chystala na obranu hlavního města. V odpoledních hodinách téhož dne nicméně došlo k podepsání dohody o smírném urovnání konfliktu a Vagnerova skupina se zavázala stáhnout zpět.

Dohodu zprostředkoval právě Lukašenko. Ten měl také Prigožinovi zajistit běloruský exil. Vagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, nebo odešli do Běloruska či do civilu. Lukašenko 27. června oznámil, že letadlo s Prigožinem přistálo v Minsku.

Petrohradský web Fontanka dříve s odkazem na své zdroje uvedl, že Prigožin ve středu navštívil kancelář ruské tajné služby FSB pro Petrohrad a Leningradskou oblast, kde dostal zpět zbraně a deset milionů rublů (2,3 milionu korun) zabavených při razii v jeho petrohradském sídle v den vzpoury.

Tagy:
Vladimir Putin Ukrajina Bělorusko Petrohrad Alexandr Lukašenko Rusko Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin