U jedinců, kteří poctivě dodržují karanténu a zabraňují tak dalšímu šíření koronaviru, se v momentální situaci nezřídka vyskytuje ponorková nemoc. To může mít podle britských psychologů za následek mnohem intenzivnější prožívání snů, které jsou delší a emotivnější než obvykle.
Profesor Mark Blagrove ze swanseaské univerzity tvrdí, že nedostatek stimulace způsobený nepřetržitým pobytem doma po celé dny mění způsob, jakým lidé obvykle spí a sní. ,,Mnoho lidí zažívá v poslední době stresující změny ve svém běžném denním režimu, právě stres pak může být tím, o čem se jim bude zdát,‘‘ sdělil Daily Mailu profesor Blagrove.
Odborník na spánek a snění tvrdí, že někteří lidé mají momentálně mnohem nudnější život, než ten, na který byli zvyklí před vyhlášením nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru. K tomu se navíc váže i zmíněný stres zapříčiněný strachem o zdraví, finance, ze ztráty zaměstnání, nebo izolace od rodiny a přátel.
ODHALENO: 12 zajímavých faktů o snech. Jaké sny mají slepí lidé nebo zvířata?
Asi třetinu našeho života trávíme spánkem. Ačkoli nám může přijít, že na spánku nemůže být nic zajímavého, opak je pravdou! Sny jsou plné detailů a kuriozit, o kterých jsme neměli ani zdání!
Profesor Blagrove uvedl, že jednoznačně přibývá lidí, kteří psychicky nezvládají nepřetržitý pobyt s blízkými v jedné domácnosti, jelikož jednoduše nejsou zvyklí trávit spolu tolik času.
,,Může to být jen nepříjemné, může to být ale také extrémně stresující a nebezpečné pro lidi, kteří se doma potýkají například s domácím násilím,‘‘ pokračoval Blagrove. Všechny tyto faktory pak mají přímý dopad na vědomí člověka, což se následně projeví velmi intenzivními a realistickými sny, které mohou trvat i delší dobu než obvykle. Témata snů pak samozřejmě nejsou pozitivní, je-li člověk dlouhodobě vystaven stresu, strachu a úzkosti. Je tedy velmi důležité udržovat se v co největší psychické pohodě, případně si dopředu vypracovat denní rozvrh a udržovat tak svůj režim pod kontrolou.