Informace a otázky ohledně užívání ibuprofenu coby léku na koronavirus se po internetu šíří čím dál tím více. Názory se různí, převažuje však ten, že protizánětlivý lék ibuprofen zdravotní stav lidí postižených koronavirem zhoršuje. Co tedy užívat při příznacích COVIDu-19?
Čeští praktičtí lékaři v rámci léčby příznaků COVIDu-19 vycházejí z informací, které poskytla WHO (Světová zdravotnická organizace). „Podle vyjádření WHO je pro léčbu nového typu koronaviru při zvýšené teplotě či horečce doporučován paracetamol (paralen, panadol). Více informací zatím bohužel nemáme, jelikož se o tomto druhu koronaviru ví zatím velmi málo. Doporučuji proto, aby lidé sledovali webové stránky Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a stránky příslušné hygienické stanice dle jejich bydliště,‘‘ říká k tématu praktická lékařka Zuzana Nováková.
Ibuprofen i paracetamol snižují teplotu a pomáhají léčit příznaky podobné chřipce. Ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID) však nejsou vhodná pro každého a mohou způsobovat vedlejší účinky, a to zejména u lidí s astmatem či se srdečními potížemi. Odborníci v rozhovoru pro BBC uvedli, že ibuprofen se nedoporučuje pro léčbu symptomů koronaviru. Ti, kteří již ibuprofen užívají na léčbu jiných nemocí, by však neměli tento lék přestat užívat bez konzultace s lékařem.
KORONAVIRUS ONLINE: Zákaz vycházení bez roušky bude platit v Česku od dnešní půlnoci! Nakažených v ČR je 522.
Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se dnes shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Online sledujeme dál i dění v Česku. ČR má 522 potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyléčeni zůstávají tři lidé. Pět nemocných je ve vážném stavu. Od dnešní půlnoci platí v Česku zákaz vycházení bez roušky. Informaci pro online FTV Prima potvrdil premiér Andrej Babiš.
Na oficiálních stránkách NHS (Národní zdravotní služby) byl dříve pro léčbu symptomů COVIDu-19 doporučován paracetamol i ibuprofen. Zanedlouho poté však vyšlo prohlášení, že „v současné době neexistuje žádný pevný důkaz o tom, že by ibuprofen mohl koronavirus zhoršovat (...) dokud nebudeme mít více informací, užívejte paracetamol v rámci léčby příznaků koronaviru, pokud vám váš lékař neřekl, že pro vás ze zdravotního hlediska není vhodný.“
Podle dostupných informací doposud nebyl proveden žádný výzkum týkající se účinků ibuprofenu na nový typ koronaviru. Někteří odborníci se domnívají, že protizánětlivé vlastnosti ibuprofenu mohou „tlumit“ imunitní reakci těla.
Výpověď českých dívek nakažených koronavirem: Řekli nám, že pokud se nedusíme a nejde nám o život, tak s tím nic neudělají
Neustupující horečky, nesnesitelná bolest hlavy, ztráta veškeré energie, kašel a hlavně extrémně rychlý přenos nemoci z člověka na člověka. Jak se doopravdy cítí lidé, kteří se nemocí COVID-19 nakazili? Jaký je postup, když se u vás objeví příznaky? Dvě mladé Češky ve zveřejněném videu, které koluje internetem, popisují, že průběh nemoci u mladé generace rozhodně není takový, jak se tvrdí.
Profesorka Parastou Donyaiová z Readingské Univerzity BBC sdělila: „Existuje mnoho výzkumů, které naznačují, že užívání ibuprofenu během respirační infekce může vést ke zhoršení nemoci nebo k jiným komplikacím.“ Doplňuje však: „Doposud jsem neviděla žádné vědecké důkazy, které by jasně ukázaly, že zcela zdravý 25letý pacient užívající ibuprofen na symptomy COVIDu-19 se vystavuje dalšímu riziku komplikací.“