Neustupující horečky, nesnesitelná bolest hlavy, ztráta veškeré energie, kašel a hlavně extrémně rychlý přenos nemoci z člověka na člověka. Jak se doopravdy cítí lidé, kteří se nemocí COVID-19 nakazili? Jaký je postup, když se u vás objeví příznaky? Dvě mladé Češky ve zveřejněném videu, které koluje internetem, popisují, že průběh nemoci u mladé generace rozhodně není takový, jak se tvrdí.
Když se mladá dívka probudila s vysokou horečkou a příznaky koronaviru, obvodní lékařka ji měla telefonicky odkázala na linku 112. „Tam mi řekli, že pokud se nedusím a nejde mi o život, tak s tím nic neudělají a mám zavolat na hygienickou stanici,“ líčí začátek svého boje s nákazou.
Podle ní je ale téměř nemožné se na linku hygieny dovolat, jelikož je přetížená. Když se po několika hodinách dovolala, operátorem linky jí bylo řečeno, že pokud nebyla v zahraničí, nemá nárok, aby byla testována na přítomnost koronaviru.
Na popud hygienické stanice měla dívka navštívila svou obvodní lékařku. Ta se jí údajně vysmála za to, že má na obličeji roušku a poslala ji domů s tím, že má obyčejnou chřipku a ať si vezme lék na bolest hlavy. Karanténa prý není potřeba. Horečka ale ani po pár dnech neustupovala, a tak se rozhodla zajet metrem do nemocnice pro recept na antibiotika.
Tam na ni měla prý lékařka křičet, že pokud má koronavirus, tímto krokem nakazila spoustu lidí včetně ní, ačkoliv následovala instrukce své obvodní lékařky. Po více než týdnu od prvních příznaků jí byl test na COVID-19 proveden a nákaza se potvrdila.
Druhá dívka ve videu popisuje, že ačkoli má silné příznaky nákazy, stále není evidována jako nakažená osoba, a to i přesto, že společně s nakaženou kamarádkou sdílejí malý byt. Test u ní prý mohou provést nejdříve za týden.
Dle slov obou dívek se o ně nikdo z lékařů ani hygieny nezajímá a bylo jim sděleno, že pokud by se dusily, mají si zavolat záchranku. Do té doby mají být doma a užívat pouze léky na bolest hlavy dle svého uvážení.
Jedna z dívek proto považuje čísla počtu nakažených lidí v Česku za nereálná, jelikož jsou evidováni pouze ti, kteří byli testováni, nikoliv ti, kteří mají jasné příznaky a na test teprve čekají.