Tělo velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Sulejmáního dnes dorazilo do jeho rodného města, Kermánu. Sulejmání zemřel při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž Bagdádu a po třech dnech pietních akcí má být dnes v Kermánu pohřben. Útok nařízený přímo americkým prezidentem Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu a Írán hovoří o odvetě.
Včera se konal smuteční průvod v hlavním městě Teheránu, kterého se účastnilo statisíce až milion lidí. Nad Sulejmáního rakví pronesl modlitby i nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Na záběrech íránské televize bylo vidět, jak lidé pláčou a mnozí z nich drží v rukou jeho fotografie. Slyšet jsou pokřiky: „Smrt Americe!“ Prezident Hasan Rúhání navštívil rodinu zesnulého, kde pronesl opět výhrůžky na adresu USA: „Pomsta za krev bude vykonána ve chvíli, kdy konečně navždy špinavé americké ruce odsekneme z tohoto regionu.“
Podobný charakter jako v Teheránu mají dnes ulice Sulejmáníova rodného města Kermánu. Dopisovatel serveru Al Jazeera popisuje, jak jsou i zde na ulicích davy lidí a píše: „Lidé na ulicích volají po pomstě.“
K tomu dodává: „Jsou zde silné emoce a pro vládu bude velmi obtížné nevyslyšet tisíce lidí na ulicích Kermánu.“
Hossein Salami, vůdce íránské revoluční gardy, před davem slíbil, že „budou hořet ti, co podporují Ameriku.“ Ve své řeči ocenil schopnosti zavražděného generála Sulejmániho, který představoval pro nepřátele velkou hrozbu a nyní se stal mučedníkem.
----------
Zpráva: Íránská státní televize uvedla, že při tlačenici během pohřebního průvodu bylo v Kermánu 50 lidí ušlapáno a stovky zraněno. Pohřeb musel být přerušen.
----------
Konzervativní generál Sulejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Po Chameneím byl považován za nejmocnějšího muže v zemi.
62letý Kásim Sulejmáni se narodil v chudé rodině v Kermánu na jihovýchodě země.
Již jako třináctiletý začala pracovat, aby pomohl rodině v obživě a svůj volný čas trávil návštěvami v mešitě, kde poslouchal kázání. Sulejmání jako mladý muž během íránské revoluce v roce 1979 započal úspěšnou vojenskou kariéru, přestože neměl žádnou školu. Z íránsko-irácké války v 80. letech pak vyšel jako národní hrdina a vedl bojové mise za hranicemi Íránu.
Odvetná reakce Teheránu by mohla přijít po konci třídenního smutku za padlého velitele, který končí právě dnes. Trump v sobotu na twitteru napsal, že po případné odvetě Íránu má Washington seznam 52 íránských cílů včetně kulturních objektů, na které může „velmi rychle a velmi tvrdě“ zaútočit. Pentagon se však dnes v noci od jeho výroku distancoval s tím, že Spojené státy budou respektovat válečné právo, které útoky na kulturní památky zakazuje.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že by se Izrael měl od zabití Sulejmáního distancovat a doslova řekl: „Zabití Sulejmáního je záležitostí v USA, nikoli Izraele, a měli bychom se do toho zapojovat.“
Solejmáního rodina oznámila, že generál bude pohřben podle svého přání na kermánském hřbitově zvaném Zahrada mučedníků.
ČTK, Mirko Radušević