Střelba u synagogy v Halle (zdroj: CNN/RTL Germany)
Při dnešní střelbě u synagogy ve východním Německu zemřeli dva lidé - muž a žena, další dvě osoby byly postřeleny. Původní informace hovořily o několika pachatelích. Podle vyšetřovatelů byl ale útočník nakonec jeden. Policisté podezřelého 27letého Němce zadrželi. Daleko horšímu krveprolití zabránila skutečnost, že se útočníkovi nepodařilo dostat do synagogy, kde se v tu chvíli nacházelo přibližně 80 lidí.
Útok se odehrál po poledni ve městě Halle. Podle původních informací mělo několik pachatelů napadnout zdejší synagogu pomocí samopalů. Nakonec se ale ukázalo, že pachatel byl jeden. Podle magazínu Spiegel sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet. Motivem útoku byl zřejmě antisemitismus a pravicový extremismus. Svůj čin si podle policie natáčel kamerou umístěnou na helmě. Ze záznamu je prý patrné, že opakovaně nadával na Židy a „arabáče“.
Z výpovědí svědků vyplývá, že se útočník snažil dostat do synagogy, kde se nacházelo přibližně 80 lidí. Nepodařilo se mu ale překonat dveře, které lidé uvnitř zabarikádovali. Lidé v synagoze prožívali dlouhé minuty hrůzy, kdy se útočník pomocí střelby a různých výbušnin pokoušel dostat dovnitř, popsal pro Spiegel předseda místní židovské obce Max Privorozki a postěžoval si také na neutěšenou bezpečnostní situaci židů v Sasku-Anhaltsku i liknavost policie, která prý potřebovala celých 10 minut, než na místo dorazila.
Reportér Tagesspiegelu podotkl, že kdyby se útočníkovi podařilo vniknout do synagogy, pravděpodobně by se odehrál masakr podobný tomu z mešity v novozélandském městě Christchurch. Právě tomu podle Privorozkiho zabránil jeden z dobrovolných pracovníků mešity, který blížící se útok odhalil a varoval ostatní.
Zavraždění jsou muž a žena
Po útoku zůstali dva mrtví. Muž byl podle policie zastřelen v prodejně kebabuí, žena přišla o život poblíž židovského hřbitova. Další dva postřelení skončili v nemocnici. Podle agentury AP se jedná o manžele. Oba se podrobili operaci a nejsou v ohrožení života.
Kromě Halle byla potvrzena střelba i z přibližně 15 kilometrů vzdáleného města Landsberg, na místě zasahovalo větší množství policistů. Zatím není jasné, zda spolu tyto dva incidenty souvisí.
Policisté po útoku rozjeli rozsáhlou bezpečnostní a pátrací akci a vyzvali obyvatele Halle a Landsbergu, aby zůstali doma nebo se uchýlili na „bezpečná místa“. Kontroly se týkaly také mnoha nádraží i vlakových spojů po celém středním Německu. Policisté avizovali také kontroly spojů mířící do České republiky. Uzavřeno bylo několik čtvrtí v Halle, vlakové nádraží, nejezdila hromadná doprava. Většinu omezení už policisté zrušili.
Útok se odehrál v čase největšího židovského svátku Jom kipur. Německá média připomínají, že dnes se po celém Německu, včetně okolí Halle, uskutečnily policejní razie na pravicové extremisty. Server Tagesspiegel už během odpoledne informoval s odkazem na své zdroje, že se bezpečnostní kruhy kloní k variantě, že útočili právě pravicoví radikálové.
Policie po celém Německu zpřísnila bezpečnostní opatření u míst spojených s židy. Například synagogy v Lipsku a Drážďanech hlídají policisté vyzbrojení samopaly, informuje server Tagesspiegel. Ochranu synagog posílili také v Berlíně nebo Hamburgu.
Zeman svému protějšku poslal kondolenční dopis
K tragédii se vyjadřují také politici. „To, že během svátku usmíření #YomKippur je někdo zastřelen v synagoze, nás zasáhlo do srdce,“ uvedl na svém Twitteru spolkový ministr zahraničí Heiko Maas s tím, že všichni v Německu by měli bojovat proti antisemitismu. „Mé myšlenky jsou s mrtvými a zraněnými, jejich příbuznými i policií,“ dodal.
Šéfka vládní CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová ostře odsoudila násilí v Halle a vyjádřila soustrast příbuzným obětí. „Takový útok na nejdůležitější židovský svátek je varovným signálem, který nemůže nikoho v Německu nechat klidným,“ uvedla.
Ministr vnitra spolkové země Sasko-Anhaltsko Holger Stahlknecht kvůli útoku přerušil svoji dovolenou. „Je těžké vyjádřit slovy, co se dnes stalo a stále děje v Halle. Jsem hluboce zasažen a otřesen tím, čeho jsou lidé schopni, bez ohledu na to, co je k tomu motivovalo,“ uvedl Stahlknecht a vyjádřil soustrast příbuzným obou obětí.
Český prezident Miloš Zeman zaslal svému německému protějšku Franku Walteru-Steinmeierovi kondolenční dopis. „S hlubokým zármutkem a rozhořčením jsem přijal zprávu o útoku nedaleko synagogy ve městě Halle, ke kterému došlo na největší židovský svátek Jom kipur. Se znepokojením a úzkostí sleduji rostoucí antisemitismus, se kterým se v dnešní době potýká celá Evropa. Naší povinností je nemlčet. Dovolte mi, abych Vás ujistil, že v boji proti antisemitismu, nenávisti a násilí stojíme pevně při Vás. Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám, rodinám obětí i celému německému národu,“ stojí v kondolenčním dopise.
Na tragédii zareagoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček
Důrazně odsuzuji střelbu na největší židovský svátek Den smíření před synagogou v #Halle. Musíme udělat vše pro to, aby se nikdo nemusel bát o svůj život jenom kvůli tomu, že má jiný názor nebo víru.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 9, 2019
Útok odsoudili například generální tajemník OSN António Guterres, který ho označil za „další tragickou ukázku antisemitismu“. Židovskou komunitu podpořil Alexander Van der Bellen. Rakouský prezident uvedl, že ho útok šokoval a že soucítí s oběťmi i jejich příbuznými.