K VĚCI, Zdeněk Hřib - 28.7. v 09:30
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechápe, proč se Praha jako jediný region nachází ve žluté zóně takzvaného virového semaforu, když eviduje méně nakažených na sto tisíc obyvatel než některé jiné regiony. V současné chvíli u něj nebudí data ministerstva zdravotnictví příliš důvěru. Stěžuje si navíc, že je úřad s Prahou nedostatečně sdílí. Má Praha do budoucna dostatek ochranných pomůcek? A jaké úspory v souvislosti s koronavirovou krizí učinila?
„Já především nechápu, proč by Praha měla být jako jediný region v téhle žluté zóně, protože my v Praze tady máme méně nakažených na sto tisíc obyvatel než v některých jiných regionech. Trvale se nám drží ukazatel komunitního přenosu na dvaceti procentech – to znamená, že u pětiny případů hygiena není schopna dohledat, odkud byl zdroj té nákazy. A také je tady poměrně nízký počet hospitalizovaných. Jenom dva jsou, tuším, ventilováni,“ uvedl Zdeněk Hřib v pořadu K věci.
Covidový semafor pro regiony v ČR Zdroj: CNN Prima NEWS
Nedůvěryhodná data
„Ministerstvo s námi ta data příliš nesdílí, vlastně vůbec. Teď se snad ta situace trochu zlepší,“ dodal Hřib s tím, že na pondělní schůzce hejtmanů, k níž se připojili i premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch,“ apeloval na lepší předávání informací.
„V tuto chvíli to moc důvěru nebudí,“ reagoval na dotaz moderátorky Marie Bastlové, zda jsou pro něj data ministerstva zdravotnictví důvěryhodná, když předtím zmínil i nedávné „zázračné“ uzdravení 1 775 pacientů s nemocí COVID-19.
„Ale možná v momentě, kdy skutečně dostaneme od ministerstva ta data pro naši krajskou úroveň a budeme se moci na to podívat na přímo, tak je možné, že pochopíme ten důvod ministerstva. Ale momentálně mi to moc smysluplné nepřijde z těch údajů, které máme k dispozici,“ uvedl Hřib.
„Idea semaforu je v zásadě správná,“ zdůraznil primátor s tím, že ji ostatně prosadili Piráti ve Sněmovně už v květnu. „Ale to konkrétní provedení mi přijde velice nešťastné. Nebylo to ani konzultováno s kraji dopředu, abychom se k tomu mohli nějak vyjádřit,“ postěžoval si.
Matoucí semafor
Hřib: Nechápu, proč je Praha ve vyšším stupni rizika. Vojtěch: Má vysoký faktor šíření
Nově představený semafor koronaviru pro Českou republiku, který má rozdělovat regiony na úrovni okresů na čtyři stupně rizika označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou, zkritizoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Hlavní město by jako jediné spadalo do žluté, tedy druhé nejvážnější kategorie.
„Ono to ve skutečnosti není indikátor toho, jaká opatření se tím zároveň zavádějí. Ta opatření jsou ponechána na rozhodnutí jednotlivých krajských hygien,“ dodal Hřib s tím, že právě to je na semaforu velice matoucí. Zdůraznil přitom, že opatření nejsou na magistrátu, ale na krajské hygienické stanici.
Moderátorku také zajímalo, kolik má hlavní město ochranných pomůcek a jak je Praha připravena na budoucnost v souvislosti s koronavirem. Podle primátora nyní probíhá inventura a stav bude znát v řádu několika dní. Instrukce od vlády byla připravit zásoby na jeden měsíc, což podle něj Praha splňuje. Nicméně konkrétní ani orientační počty pomůcek sdělit nedokázal. „Praha je v tuto chvíli připravena. Počty kusů vám neřeknu. Cílíme na to, abychom splnili ten parametr. To znamená, měli ten jeden měsíc pokrytý z vlastních zdrojů,“ řekl.
Škrty v řádech stovek milionů
„Udělali jsme škrty v řádech stovek milionů. Myslím, že je to zhruba tři čtvrtě miliardy korun v oblasti provozních výdajů. Pochopitelně se šetřilo na všech stranách. V zásadě tedy v dopravě. Potom některé údržby majetku, které byly odložitelné, se přesouvaly dále, ale pochopitelně i v kanceláři primátora došlo k některým úsporám,“ reagoval na dotaz, zda v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 provedla Praha nějaké úspory.
Na dotaz, zda propustil některého ze svých jedenácti poradců, reagoval negativně. „Ti lidé jsou zaměstnaní proto, aby zajišťovali například komunikaci s občany. My jsme byli koalice, která řekla, že chce změnit ten dosavadní styl vládnutí v Praze, že se chceme bavit s občany. To znamená, že zhruba dva z nich se podílejí na zprostředkování té komunikace na sociálních sítích,“ zdůraznil Hřib.
Jaká konkrétní opatření proti možné nákaze Praha zavede a jak je připravena na rostoucí počet nemocných? K čemu bude sloužit takzvané „karanténní ubytování“? Plánuje se zdražování MHD a parkovacích karet v Praze? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v přiloženém záznamu pořadu K věci.