Zámek a zámecký pivovar v Chyších na Karlovarsku jsou pravým lákadlem pro turisty

Chyše je městečko ležící v Karlovarském kraji na řece Střele, na spojnici historického města Žlutice a Lubenec. Od Karlových Varů jsou vzdálené 35 km, od Žatce 36 km a do Plzně je to odtud 55 km. Lákadlem pro turisty je nejen zámek se zámeckou zahradou a pivovarem, ale i zajímavé přírodní lokality v okolí.

Vydat se můžete po naučné stezce na stolovou horu Vladař, pokochat se pohledem z rozhledny Vochlice nebo vyrazit na zříceninu hradu Nevděk. Milovníci přírody se mohou vydat na výlet do Skalního městečka u Žihle nebo Rabštejna nad Střelou, který je nejmenším městem ve střední Evropě. Obě místa jsou od Chyší vzdálena 8 km.

Za památkami do Chyší

Zámek získal současnou podobu v 17. století a až do 2. světové války patřil rodu Lažanských. Za války a za bývalého režimu byl zdevastován a poté na dlouhá léta uzavřen, než se složitou cestou navrátil zpět rodině Lažanských. Na jeho místě byla původně tvrz a hrad postavený v 11. století. Po jeho zničení byl vystavěn ve stylu pozdní gotiky zámek.

Zámek zachránili manželé Lažanští

Současní majitelé zámku, se kterými se můžete setkat i na prohlídce, jsou nepřímými příbuznými bývalého hraběte. Zámecký areál odkoupili od státu v roce 1995 a rok poté zahájili rekonstrukci. Zámek zpřístupnili veřejnosti už v roce 1999, kdy ho navštívila dcera posledního šlechtického majitele Prokopa IV., hraběnka Angelika Lažanská. Ta žila na zámku do svých tří let, než byla rodina z Chyší vystěhována. Poté se usadila ve Skotsku na hradě Cawdor, nedaleko známého jezera Loch Ness.

Obnovený zámecký pivovar

Pivovarnictví má v Chyších tradici od roku 1580. Panský pivovar, který je  součástí zámeckého areálu byl postaven později, v letech 1839–⁠1841.  Výroba kvalitního nepasterizovaného piva byla obnovena až v roce 2006, po dlouhých 74 letech. Pivo se tu vaří podle staročeských receptur za použití kvalitního sladu, chmele a pramenité vody z Doupovských hor, bez chemických přídavků, filtrace a pasterizace. V historických prostorách pivovaru je stylová restaurace.

Zámecký park

Zámecký park o rozloze 9 hektarů prošel zásadní obnovou až po roce 1996. Členitý terén byl rozdělen na dvě části, obnoveno bylo zámecké jezírko a vysazeny nové stromy. Dominantou první části je zámek a mírně se svažující terén s údolím, kterým protéká potok. Druhou část parku tvoří členitá louka se starými, vzácnými stromy, na kterou navazuje listnatý les. Nejstarším stromem je zhruba 400 let stará lípa.

Na zámku žil a tvořil Karel Čapek

Spisovatel se stal po studiích v roce 1917 preceptorem –⁠ domácím učitelem a vychovatelem třináctiletého Prokopa, syna hraběte Lažanského. Pobyt na zámku ovlivnil Karla Čapka natolik, že se promítl do jeho literární tvorby, do románu Krakatit, divadelní hry Věc Makropulos, povídek Na zámku a Modrá chryzantéma. Námět hry Věc Makropulos čerpá z pověsti, která se na zámku traduje dodnes, a sice že tu pobývá duch zemřelé šlechtičny. Osobnost Karla Čapka připomíná busta umístěná nedaleko vstupu do zámeckého parku.

Vlakem do Chyší, Žlutic nebo Bečova

Do Chyší se dostanete vlakem, po trati vedoucí z Rakovníka přes Blatno u Jesenice do Bečova nad Teplou. Vlak staví ve Žluticích, Toužimi, Protivci a Záhořicích. Z posledně jmenované zastávky vede 2 km dlouhá stezka na vrchol stolové hory Vladař, který se nacházejí v přírodní rezervaci u obce Vladořice. Na jejím vrcholu jsou zbytky keltského hradiště z doby bronzové, s dochovaným rašelinným jezírkem, které sloužilo jako zásobárna vody. Malý pomníček připomíná i dobu, kdy zde pobýval Jan Žižka s husitským vojskem.

Naučná stezka kolem Vladaře

Na naučné stezce nazvané Cesta za pověstí narazíte na informační tabule, které jsou dílem výtvarníka Dalibora Nesnídala. Okruh dlouhý 15 km je červeně a žlutě značený a vede ze Žlutic přes Lomnici, údolím Střely k železniční zastávce Záhořice a pokračuje přes vrchol Vladaře do vesničky Vladořice a Kolešov. Za Kolešovem vede od rozcestí v polích neznačená odbočka do Kobylé k Babiččinu dvorečku, cesta pokračuje k rozcestí Nad Roklí a Hradskému Dvoru a ke zřícenině hradu Nevděk, odkud se dostanete zpět do Žlutic.

Výlety do okolí

Při pobytu v Chyších lze navštívit místní památky i zajímavá místa v okolí. Vydat se můžete do Muzea historie ve Žluticích, kde je k vidění velkoplošný model bitvy husitů, která se odehrála na vrchu Vladař, podívat se můžete na 6 km vzdálenou zříceninu hradu Nevděk nebo na rozhlednu Vochlice mezi obcemi Mlýnce a Lybině. Za prohlídku stojí i nejmenší městečko ve střední Evropě, Rabštejn nad Střelou nebo Viklany a Skalní město u Žihle. Obě místa jsou vzdálená od Chyší necelých 8 km. V blízkosti obce se nachází tréninková stáj anglických plnokrevníků a dostihových koní několikanásobného vítěze Velké pardubické, žokeje Josefa Váni. Na okraji obce se tyčí původní karmelitánský klášter a kostel.

Strava a ubytování

V Chyších fungují dva obchody a zámecký pivovar s restaurací, nabízející tradiční jídla české kuchyně, kde můžete ochutnat i několik druhů piva. V objektu je i možnost kvalitního ubytování. Ubytovat se lze i v místním penzionu nebo na Chatě Chyše. Další možnosti stravování a ubytování jsou v nejbližších obcích - Žluticích, Rabštejně nad Střelou, Žihli, Novém Dvoře či Bochově.

Tagy: