Přístup Polska se změní. Experti popsali, co se stane, pokud raketu vypálila Ukrajina

Válka na Ukrajině (16.11.2022 7:00)

Raketa, která dopadla na polské území a usmrtila dva lidi, byla možná odpálena z Ukrajiny – mohla mířit na přelétající ruskou raketu. Uvádí to agentura AP s odkazem na tři nejmenované americké činitele. Podle expertů by tato verze vyšetřování celou situaci zásadně ovlivnila. Co bude následovat?

„Musíme počkat na výsledky vyšetřování, které probíhá na místě. Je pochopitelné, že se Poláci chtějí o situaci bavit se spojenci v NATO,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky k možnosti, že byla raketa odpálena z ukrajinského území.

Následně zdůraznil, že kdyby Rusové nezačali válku na Ukrajině, žádná raketa by do Polska nepřiletěla. S tím souhlasil i bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. „Musíme si klást otázku – pokud se ukáže, že Ukrajinci raketu vystřelili – proč tak učinili. Odpovědí je legitimní obrana proti masivnímu útoku z Ruska,“ podotkl.

Válku nejde zavřít do krabičky

Celou situaci přirovnal k autonehodě na křižovatce. „Když do vás někdo nabourá a vy následně srazíte chodce, tak za to nemůžete. Je to vina toho, kdo do vás naboural. Pokud to byla ‚ukrajinská‘ raketa, mohou za to Rusové. Oni střílejí rakety a osm měsíců vedou barbarskou válku na Ukrajině,“ pokračoval Votápek.

Podle něj nelze žádnou válku uzavřít do „vodotěsné krabičky, ze které nebude nic unikat“. „Pokud někdo na evropském kontinentě vede válku – a zde je to Rusko – musíme počítat s tím, že to bude mít negativní dopady i na nás. Ať už jde o energetiku, hospodářství nebo nyní bohužel i zásah části polského území,“ doplnil.

Přístup se radikálně změní

Co by se podle expertů stalo, pokud by se zjistilo, že střela byla vypálena z ukrajinského území? „Minimálně v tomto případě by to radikálně změnilo přístup. Skončilo by obviňování a vyšetřováním by se zjistilo, jak došlo ke smrti dvou lidí. Je možné, že některá z ruských raket přeletěla svůj cíl a mohla ji zasáhnout protivzdušná obrana Ukrajiny. Případně mohlo dojít ke kolizi dvou střel a úlomky nebo velké části protiletadlové rakety dopadly na polské území,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Jiří Vojáček.

Dodal, že už podle prvních fotografií se diskutovalo o třech typech střel. „Jednou z nich mohla být protiletadlová střela S-300 (Rusové ji ovšem používají k ostřelování pozemních cílů, pozn. red.). Nevědělo se, zda patří ruské, nebo ukrajinské armádě. Mohlo se stát, že na polské území dopadla raketa odpálená z Ukrajiny, i tak se ale změní náhled na konflikt a v Polsku to zvýší připravenost na obranu před takovými hrozbami. Pro Rusko to není dobrá zpráva,“ zdůraznil.

Dostál následně vzkázal, že Poláci budou chtít v této věci jednat nejen se spojenci NATO, ale také s původci celého neštěstí. „Lze předpokládat, že nejen Polsko, ale i další země NATO zvýší připravenost na podobné případy a útoky. Jako další reakce se nabízí i plán Evropské komise. Škála možností je docela vysoká,“ dodal.

Tagy: