Příběh muže, který prodělal černý kašel
Řada lidí, kteří prodělali černý kašel, si stěžuje na přetrvávající problémy, a to i několik týdnů po dobrání antibiotik. Silný dráždivý kašel je totiž trápí i nadále. Lékaři jim předepisují hlavně léky tlumící příznaky, potíže však odeznívají jen velmi pozvolna. S podobnými zdravotními komplikacemi se potýká také Filip, kterému záchvaty přivodily i další zranění.
Filip černý kašel prodělal před více než měsícem. I po tak dlouhé době ho ale stále trápí záchvaty kašle. Kvůli nim si dokonce zlomil žebro. „Je to nepříjemné. Doktor mi doporučil omezení pohybu s tím, že nic víc už pro mě udělat nemůže,“ popsal svou situaci.
K TÉMATU: Lidé v postkomunistických zemích častěji čelí selhání orgánů. Praktici chtějí změnu pravomocí
„V případě dlouhotrvajícího kašle je vhodné zkontrolovat míru C-reaktivního proteinu, díky němuž je možné určit, zda probíhá či odeznívá infekční onemocnění. Eventuálně je nutné doplnit celkový obraz i rentgenovým snímkem plic,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS praktický lékař pro dospělé Karel Wróbel.
Vlhkému kašli se pomáhá látkami, které zlehčují jeho průběh. Ty jsou volně dostupné v lékárnách. „V případě suchého kašle doporučují na noc kodein. Přes den poté vykašlávání nechat volně plynout,“ poradil Wróbel.
Lékař Petr Keller varoval, že příznaky mohou u dospělých přetrvávat i několik týdnů. Také v případě dětí může celková léčba zabrat delší dobu. „U mladších se snažíme volit jemnější léčbu, případně antitusické preparáty v sirupové formě,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS pediatrička Zdeňka Tomšíková.
Doplňkově si pak nemocní mohou pomáhat také speleoterapií, tedy metodou dýchání v jeskyni. „Dětem pomáhá očišťovat dýchací cesty od hlenů díky vysoké čistotě vzduchu, koncentraci vzdušných iontů a také zvýšené vlhkosti,“ objasnila primářka Dětské léčebny se speleoterapií.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku stále trvá nedostatek léků. Špatně se shání třeba Algifen proti bolesti