I když vám příjde, že kočičí kousnutí oproti tomu psímu nic není. Opak je pravdou. Kočičí kousnutí je totiž velmi nebezpečné, hrozí zanesení infekce hluboko do tkání, někdy až do kloubů. Zhruba polovina kousnutí kočkou si posléze vyžádá chirurgický zákrok.
První pomoc
I po kousnutí vaší „bytovkou“, neboli kočkou žijící bez přístupu ven, je nutné pečlivé vyčištění rány mýdlovou vodou a následná dezinfekce.
Proč je kočičí kousnutí tak nebezpečné?
Není to tím, že by kočky měly v tlamě více bakterií než psi a ani patogenita těchto bakterií není vyšší. Tím důvodem jsou kočičí zuby. Psí zuby nejsou tak ostré, a proto nepronikají do měkkých tkání tak hluboko a způsobují spíše plošně rozsáhlé rány. Kočičí zuby jsou malé a ostré. Proniknou proto hluboko pod kůži do blízkosti kloubů a šlach. Povrchová velikost rány může být jen několik milimetrů, ale hloubka rány, ta může být velkým problémem. Poranění kočkou je kontaminováno nejrůznější bakteriemi z 30–50 %. Bakterie se dostanou do oblasti, kam nemá přístup kyslík, krev, ani buňky bojující proti infekci, což je ideální prostředí pro množení bakterií.
Infekce se pomalu šíří podél šlach do okolních tkání. Bakterie pak velmi špatně reagují i na antibiotickou léčbu. Rány v oblasti kostí a kloubů vyžadují hospitalizaci častěji než rány v měkkých tkáních.
Jaké infekce vám po kousnutí hrozí?
Časné infekce (do 24 hod.) navazující na pokousání zvířetem, jsou nejčastěji vyvolány mikrobem Pasteurella multocida.
Pozdní infekce (po 24 hodinách) způsobují většinou stafylokoky a streptokoky. Taková infekce je často doprovázena horečkou. Nasazená antibiotická terapie selhává u více jak desetiny pacientů.
Na zubech může mít zvíře i spory tetanu, proto je dobré přeočkování proti onemocnění, které může být až smrtelné, nezanedbávat.
Proto byste pokousání kočkou neměli brát na lehkou váhu. Pokud k němu dojde, vyhledejte odborné ošetření.