reklama

Prohlášení vlády by neprošlo ani jako seminární práce. Jsou tam chyby, kritizuje ekonom

Ekonom, proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a také kandidát Trikolóry v poslední sněmovních volbách Miroslav Ševčík zkritizoval programové prohlášení nové koaliční vlády. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS také prozradil, kdo by byl podle něj nejlepším příštím guvernérem České národní banky.

reklama

Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) vládne od čtvrtečního podvečera s důvěrou Sněmovny. Programové prohlášení, kvůli kterému se před finálním hlasováním vedla dlouhá debata zejména díky opozičním poslancům, je ale pod drobnohledem politiků, expertů i běžných občanů už od pátku 7. ledna.

„Prohlášení vlády by u nás neprošlo ani jako seminární práce. Jsou tam chyby a duplicity. Politické prohlášení lidem v problémech nepomůže, ale to ani vláda. Politici by museli najít odvahu a říct, že cena energie se odvozuje od emisních povolenek, které jsou naprostý nesmysl,“ uvedl Ševčík, který je dlouhodobým kritikem takzvaného Green Dealu a „zelené politiky“ EU.

Ekonom Jan Švejnar, který je také členem Národní ekonomické rady vlády, pak více než 50stránkové prohlášení nechtěl komentovat. Novému kabinetu by ale přece jen pár rad dal.

„Politika státu se musí zaměřit na to, jak zmírnit negativní dopad ekonomiky na 400 tisíc nejchudších domácností. Následně musí všechny složky státu spolupracovat. Stát má dvě velké páky – vládu s ministerstvem financí a centrální banku. Jestliže se budou křížit, tak je to strašně těžké. V dobře fungujících ekonomikách to jde, například v USA,“ zmínil.

„Kdyby spolupracovaly jako době namazaný stroj, není inflace 7 procent,“ oponoval Ševčík. „Inflace je globální,“ reagoval na to Švejnar.

Guvernér ČNB? Podle Ševčíka exprezident Klaus

Došlo také na téma příštího guvernéra České národní banky. Současnému šéfovi Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát a znovu tak kandidovat nemůže. „Měl by to být někdo jako Rašín. Nejlepším adeptem by byl bývalý prezident a ministr financí Václav Klaus,“ prohlásil Ševčík. Švejnar jméno svého favorita neprozradil.

Podle odhadů budou o tento prestižní post soupeřit hlavně současní viceguvernéři Tomáš Nidetzký a Marek Mora, ve hře je i šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý nebo člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Právě Nidetzkému končí letos v polovině roku mandát a prezident bude rozhodovat o jeho prodloužení. V roce 2023 pak skončí mandát Oldřichu Dědkovi, který v radě společně s Alešem Michlem tvoří „opozici“ a hlasoval proti zvyšování úrokových sazeb. Morovi bude mandát končit v roce 2024. O Dlouhém je pak známo, že cílí na vyšší post, než je prezident Hospodářské komory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama