CNN Prima News Jan Švejnar

Jan Švejnar

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Švejnar“

Špicar: Bomba tiká, až vybouchne, přijde kolaps firem a krize, jakou jsme nezažili

14. října 2022 00:28

Ceny energií stále neklesají a nervozita stoupá. O to více mezi firmami, které jsou na nízkých vstupech existenčně závislé. Podle Radka Špicara je situace velkých českých firem doslova kritická. „Bomba tiká, a pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne,“ vysvětluje nutnost rychlé a správné pomoci místopředseda Svazu průmyslu a dopravy.

Rusko bude na trhu s energiemi vždy velký hráč, říká Švejnar. Jaké eso má Moskva v rukávu?

21. září 2022 00:17

Rusko v případě invaze na Ukrajinu využívá některých strategických výhod. Jednou ze silných karet Moskvy je výrazná závislost Evropy na ruském plynu. Podle ekonoma Jana Švejnara si však evropské státy při řešení energetické situace vedou mnohem lépe. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS zároveň zmínil, jak by se evropsko-ruské vztahy mohly vyvíjet po konci války.

Rozdíly mezi inflacemi, o kterých se dohadují experti i politici. Jak s nimi bojovat?

15. července 2022 08:11

Zvyšování úrokových sazeb a střídmá rozpočtová politika jsou jediné nástroje, kterými lze porazit nejvyšší vlnu zdražování za 30 let. Tento většinový a praxí několikrát ověřený protiinflační postup však poslední dobou zpochybňují někteří ekonomové i politici. V čem se tedy liší inflace poptávková od nákladové? A jak můžeme tu či onu přemoci?

Lidé už nemají kam ustupovat. Jestli bude hůř, ať to někdo přizná, vzkazuje Středula

12. května 2022 23:21

Musí být líp. Jestli bude hůř, ať to někdo přizná a nehraje si s námi. Lidé už totiž nemají kam ustupovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a kandidát na prezidenta Josef Středula. Ekonom Jan Švejnar varoval před tím, že agresivní zvyšování úrokových sazeb by mohlo vést k recesi.

Inflace je vždy peněžní jev. Proč to ekonomové nechápou, zuří Klaus a apeluje na Michla

12. května 2022 19:27

Příčiny nejvyššího růstu spotřebitelských cen od prosince 1993, kterému nyní čelíme, nejsou na straně nabídky nebo poptávky. „Je to falešná debata, protože nemůže být sebemenších pochyb o tom, že bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat,“ je přesvědčen bývalý český prezident a premiér Václav Klaus.

Zastavení plynu z Ruska je problém, který vyřešíme. Teď to není podstatné, říká Bartuška

27. února 2022 00:35

Pokud v neděli skutečně dojde k odstřižení Ruska od platebního systému SWIFT, je pravděpodobné, že bude Moskva zvažovat zastavení dodávek plynu do Evropy. Česko s tím podle vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky musí počítat. Podle něj se teď ale dějí na Ukrajině hrozné věci a není čas řešit budoucí energetickou krizi.

Švejnar: Schodek není hlavní problém. Tím je nefunkční ekonomika a krachy podniků

3. listopadu 2020 21:51

Česká vláda hledá recepty na koronavirovou krizi, zatímco nákaza nabírá na síle po celé Evropě. Podle úterního hosta pořadu K věci, česko-amerického profesora ekonomie a člena NERV Jana Švejnara, je česká ekonomika v hluboké krizi. Podle něj ale není hlavní problém vysoký schodek, který Česká republika má, nýbrž nefunkční ekonomika a krachy podniků.