reklama
CNN Prima News Jan Švejnar

Jan Švejnar

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Švejnar“

Švejnar: Schodek není hlavní problém. Tím je nefunkční ekonomika a krachy podniků

3. listopadu 2020 21:51

Česká vláda hledá recepty na koronavirovou krizi, zatímco nákaza nabírá na síle po celé Evropě. Podle úterního hosta pořadu K věci, česko-amerického profesora ekonomie a člena NERV Jana Švejnara, je česká ekonomika v hluboké krizi. Podle něj ale není hlavní problém vysoký schodek, který Česká republika má, nýbrž nefunkční ekonomika a krachy podniků.

Ceny zboží v Česku rostou skoro nejrychleji v Evropské unii. Pomohlo by euro?

13. července 2020 22:52

V polovině zemí Evropské unie ceny zboží a služeb klesají, Česká republika je na opačné straně barikády. Ceny zde totiž rostou hned po Polsku druhým nejvyšším tempem v celé evropské sedmadvacítce. Může za to slabá koruna nebo koronavirová krize? Na tuto a další otázky se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové snažili najít odpovědi ekonomové Helena Horská a Jan Švejnar.

Švejnar: Česká ekonomika letos propadne o 7,5 až 8 procent HDP

24. června 2020 08:21

„Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně odhaduje, a bude činit sedm a půl až osm procent hrubého domácího produktu (HDP),“ očekává Jan Švejnar, šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu a ředitel IDEA při CERGE-EI. Pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. „Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel,“ dodal.

reklama