Víkendový projev keňského prezidenta Williama Ruta o životních nákladech zřejmě některé z posluchačů rozezlil natolik, že po něm kdosi hodil špinavou botu, uvedla agentura Reuters. Prezident podle ní podle záběrů incidentu neutrpěl žádnou újmu.
Ruto v neděli mluvil před lidmi ve městě Kehancha na jihozápadě země o snižování cen hnojiv, když v tu chvíli na jeho levou ruku dopadla zaprášená bota, kterou umně odrazil.
ČTĚTE TAKÉ: Konec tolerance „špíny“. Trump zvažuje znovuotevření Alcatrazu pro násilné zločince
Lidé z okolí prezidenta ale podle Reuters incident interpretují jako náhodu. Zaměstnanec prezidentské kanceláře uvedl, že jeden člověk v davu držel botu jako maketu kamery, když mu ji další přihlížející prudce odstrčil, protože mu bránila ve výhledu.
Did the shoe accidentally hit President Ruto during his public address in Kehancha, Migori County? This video has been shared by Dennis Itumbi, the Head of Presidential Special Projects & Creative Economy noting he is looking for the owner of the shoe to gift him a phone. "As the crowd eagerly raised their phones to capture the President, one creative citizen — without a phone — lifted his shoe in jest, pretending it was a camera. Someone beside him, annoyed that the ‘shoe-cam’ blocked his view, slapped it away. Unfortunately, it flew forward… straight toward the President. That was just a moment that got out of hand."Itumbi wrote. #HapaNdipo
Posted by Radio 47 on Monday, May 5, 2025
„Co by se stalo, kdybychom se všichni rozhodli házet po sobě boty? Jaké hodnoty učíme naše děti?“ citoval web BBC řečnickou otázku mluvčího vlády Isaaca Mwaury.
Kvůli incidentu, který někteří keňští poslanci kritizovali a označili za bezpečnostní selhání, policie podle médií zatkla tři osoby. Sami policisté to ale nepotvrdili, upozornila BBC.
Ruto byl v Kehanche v rámci třídenní cesty po regionu, kde představuje rozvojové projekty. Ruto, který se stal prezidentem v září před třemi lety, musel upustit od zvyšování daní a přizvat do vlády opozici, včetně svého rivala ve volbách Raila Odingu. I přesto současná hlava státu čelí protestům Keňanů, kteří jsou nespokojeni s ekonomickou situací země a vysokými daněmi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: CNN uprostřed drogových válek. Kdyby je lidé nebrali, nechali bychom toho, říká člen kartelu