Francouzská humanitární pracovnice, která byla unesena islámskými extremisty v západoafrickém státě Mali, se po čtyřech letech v zajetí konečně opět setkala s rodinou. Na svobodu se dostala i malijská politička. Takové štěstí ale neměla švýcarská rukojmí, kterou islamisté zavraždili.
Francouzku Sophii Pétroninovou unesli ozbrojení islámští extremisté v prosinci 2016 ve městě Gao. Pětasedmdesátiletá humanitární pracovnice provozovala charitu pro děti trpící podvýživou. Po sedmi měsících v zajetí měla byla podle prezidentské kanceláře propuštěna rovněž malijská politička Soumaila Cissé.
Pétroninovou v pátek na letišti osobně uvítal i prezident Emmanuel Macron. Ještě na letišti se setkala také s ministrem zahraničních věcí Jeanem-Yvesem Le Drianem. A samozřejmě nechyběla ani rodina, včetně tří vnoučat.
„Její propuštění nám přineslo velkou úlevu. Děkuji maliským úřadům. Boj proti terorismu v Sahelu pokračuje,“ reagoval ve čtvrtek večer na twitteru prezident Macron.
Švýcarskou rukojmí popravili
Mnohem horší zpráva dorazila do Švýcarska. Alpská země v pátek informovala o zabití své občanky stejnou islamistickou skupinou v Mali. „Informaci o zabití (švýcarské rukojmí) jsme dostali od francouzských úřadů, které ji mají od nedávno propuštěné francouzské rukojmí,“ oznámilo švýcarské ministerstvo zahraničí.
Švýcarku, jež byla podle místních médií křesťanskou misionářkou z Basileje, podle ministerstva zahraničí zabila asi před měsícem skupina, která je maliskou větví teroristické sítě Al-Káida.
Švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis vyjádřil hlubokou soustrast rodině zabité ženy, jejíž jméno neuvedl. Zprávou byl podle svých slov šokován. Cassis uvedl, že okolnosti vraždy švýcarská vláda zjišťuje.
Výměna za vězněné radikály?
Pétroninovou ozbrojenci unesli 24. prosince 2016 v Gau na severu Mali, kde žila několik let a vedla tam organizaci, jež pomáhala dětem. V roce 2018 se objevila na videu a žádala o pomoc prezidenta Emmanuela Macrona. O osvobození všech čtyř zadržovaných francouzská vláda informovala v úterý.
Před týdnem propustila maliská vláda 180 islamistických radikálů. Časová souhra obou propuštění vyvolala domněnku o možné výměně vězňů. V zemi v srpnu proběhl vojenský puč.