
Ostuda pro univerzitu v Hradci. Děkanka podle obžaloby vynášela informace o zakázkách
Za náměstí plná propalestinských křiklounů v Berlíně, Londýně nebo Paříži může i evropský fanatismus. Ten, který odmítá připustit, že islamisté vedou proti Západu hybridně-vlivovou válku. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl publicista Marian Kechlibar, jenž se ve svých knihách a analýzách dlouhodobě věnuje tématu migrace na starý kontinent.
Šokující zpráva zasáhla horolezeckou komunitu začátkem tohoto týdne. V pouhých 45 letech zemřel dobrodruh a jejich kamarád Josef „José“ Lukáš. Nejen o svých expedicích fanoušky a známé informoval na sociálních sítích. Právě tam se s nimi před lety podělil o smutnou zprávu týkající se osudu dvou jeho kamarádů. V pákistánských horách je měli zabít radikální islamisté.
Politici i spisovatelé po celém světě odsoudili útok na britského autora indického původu Salmana Rushdieho. Ten skončil v nemocnici poté, co ho v pátek při vystoupení v New Yorku pobodal útočník. Své znepokojení z celého incidentu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. Policisté útočníka již zadrželi, nyní je ve vazbě.
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý. Autor se nachází na jednotce intenzivní péče, zřejmě přijde o oko, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku.
Francouzská policie koncem listopadu zatkla dva muže, kteří o Vánocích chtěli spáchat masový útok nožem. Na svém webu o tom ve středu informovala francouzská zpravodajská televize BFM TV. U dvojice se podle ní našly džihadistické materiály a propaganda takzvaného Islámského státu (IS).
Hnutí Tálibán ve čtvrtek oficiálně vyhlásilo vznik Islámského emirátu. Afghánistán by tak mohla vést vládní rada. Nejvyšší vůdce radikálního islamistického hnutí Hajbatulláh Achúndzáda pravděpodobně stane v čele země. Agentuře Reuters to sdělil vysoce postavený člen Tálibánu Vahídulláh Hášimí.
Povstalcům z radikálního hnutí Tálibán se v neděli podařilo obsadit prezidentský palác a tím symbolicky dovršit kontrolu nad zemí. Kábul zachvátila panika. Tisíce lidí se snaží dostat do letadel směřujících pryč ze země. Americké ministerstvo zahraničí v souvislosti s tím oznámilo, že vyslalo do oblasti dalších tisíc vojáků, kteří se mají podílet na ochraně letiště. První Češi a spojenci už jsou v Praze.
Bývalý americký prezident George W. Bush vyjádřil pro německou stanici Deutsche Welle své znepokojení nad stahováním amerických vojáků z Afghánistánu. Podle něj se tím Biden dopouští „chyby,“ jejíž důsledky budou „neuvěřitelně špatné.“ Bush se obává, že nejvíce za stažení aliančních sil zaplatí afghánské ženy, které pod tálibánským režimem utrpí „nevýslovnou újmu“.
Francie zažívá v posledních týdnech velmi neklidné období. Přednedávnem totiž skupina vysloužilých armádních generálů dopisem varovala prezidenta Emmanuela Macrona, aby zatočil s islamismem, jinak v zemi hrozí občanská válka. Nyní přišel další dopis, tentokrát od vojáků v aktivní službě. I ti hlavu státu upozorňují, že islamismus je pro Francii nebezpečím, ale zároveň ho obviňují ze „zbabělosti, lhaní a perverze“.
Francouzi řeší otevřený dopis dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaný prezidentovi a vládě. V textu, který jako první minulý týden otiskl pravicový týdeník Valeurs Actuelles, varují mimo jiné před občanskou válkou a islamismem. Dopis zabodoval u krajní pravice, zatímco levice a vláda ho odsoudily, uvedla agentura DPA. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová označila text za nezodpovědný.
Jedná o další útok na naši republiku, na náš stát. Těmito slovy reagoval francouzský premiér Jean Castex na ubodání policejní úřednice, ke kterému došlo v pátek 23. dubna. Útočník tuniského původu měl podle svědků před útokem vykřiknout „Alláhu akbar“. Proč se 36letý muž k činu rozhodl, není jasné, případ se však vyšetřuje v souvislosti s teroristickým činem.
Radikální islamisté při útoku na tábor mírových sil na severu Mali zabili čtyři vojáky mise OSN z Čadu a dalších 19 vojáků zranili. Podle informací od agentury AP o tom informovali zástupci OSN. Členové mise uvedli, že na místo ve městě Aguelhok byly vyslány vrtulníky kvůli evakuaci raněných.