Americká společnost OpenAI znovu potvrdila, že je skutečným lídrem v oblasti umělé inteligence. Vedle textového generátoru ChatGPT spouští videogenerátor Sora. Novinka v portfoliu společnosti Sama Altmana je schopná vytvořit realistické video na základě textového zadání. Dále Sora zvládne vytvořit video z jednoho obrázku nebo doplnit a rozšířit již existující klip.
Třicetiletý muž se prochází po solné pláni. Je oblečen ve skafandru, na hlavě má helmu s červenou pletenou čepicí a míří ke své kosmické lodi. Bláznivá scéna by mohla posloužit jako upoutávka na chystaný sci-fi film.
ČTĚTE TAKÉ: Chci mír, řekla umělá inteligence a odpálila v simulátoru atomovku. Šokovaní vědci to nechápou
Jenže nic na obraze není reálné, ani hrané skutečnými lidmi. Několikavteřinové video totiž vytvořila umělá inteligence podle textového zadání.
Prompt: “A movie trailer featuring the adventures of the 30 year old space man wearing a red wool knitted motorcycle helmet, blue sky, salt desert, cinematic style, shot on 35mm film, vivid colors.” pic.twitter.com/0JzpwPUGPB
— OpenAI (@OpenAI) February 15, 2024
Nástroj Sora pouze na základě textových pokynů dokáže vygenerovat video až 60 vteřin dlouhé. Také je schopen vytvořit video ze statického obrázku. Model také zvládne vzít existující klip a rozšířit ho nebo doplnit chybějící snímky.
Společnost OpenAI, jejímž šéfem je Američan Sam Altman a která získala investici od softwarového giganta Microsoft, představila hned několik vzorových klipů.
Na jednom z nich sledujeme zasněžené hlavní město Japonska, Tokio. Na jiném se prohání mamuti a v pozadí jsou hory připomínající alpské vrcholky. Působivá je i minutová ukázka ženy procházející nočními ulicemi Japonska. V kalužích vody se odráží reklamní nápisy z obchodů a na závěr se kamera v detailu zaměří na ženský obličej.
V porovnání s konkurenčními nástroji Runway AI, Google Lumiere nebo Make-A-Video od Mety se OpenAI opravdu vyznamenala. Lídr na poli generativní umělé inteligence se tak opět vzdálil své konkurenci.
S příchodem nového nástroje se ale znovu zvyšuje riziko zneužití této technologie k dezinformacím a tvorbě falešných videí. „Spolupracujeme s odborníky na dezinformace, nenávistný obsah a zaujatost, kteří model testují,“ uvádí společnost OpenAI.
Vývojáři dosud neprozradili, na základě jakých dat se Sora učí. Pouze poznamenali, že model čerpá z veřejně dostupných videí a také z licencovaných videí. Proti společnosti OpenAI nedávno vyrazil do boje například americký list The New York Times, který provozovatele modelu ChatGPT žaluje, protože prý bez povolení využíval jeho články k učení umělé inteligence.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Umělá inteligence ve školách