
Černochová: Často hlasuji jinak než Benda. Jsem pro nejpřísnější variantu ochrany dětí
Opavská strojírenská firma Ostroj investuje přes 150 milionů korun do nové částečně robotizované kovací linky. Firmě to přinese zvýšení produktivity, optimalizaci výrobních procesů a rozšíření kapacit divize Kovárna a kalírna. Podnik nabírá nové zaměstnance, například na pozice kovář nebo kontrolor. Ostroj to sdělil v tiskové zprávě.
V práci velmi často chytili nemoc COVID-19 záchranáři, učitelé a sociální pracovníci, ale například i doručovatelé. Velký podíl nakažených je také v administrativě. Největší absolutní počet nakažených pracuje v průmyslových továrnách. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z konce ledna.
Produkce českých průmyslových podniků se v srpnu meziročně snížila o 5,5 procenta. Výroba byla ale nižší také v porovnání s předchozím měsícem, a to o necelé procento. Ještě výrazně propadlo stavebnictví, přestože srpnový počet stavebních povolení byl o tři procenta vyšší než před rokem.
Obyvatelé v Česku doplácejí na nečinnost vlády v oblasti průmyslových nemovitostí a skladovacích prostor. Peníze, které stát utrží na daních totiž nevrací do míst, kde se haly nacházejí. Starosty a zastupitele měst a obcí to tak nemotivuje k tomu, aby podnikatele tzv. vlákali do svého katastru. Tak je tomu třeba v sousedním Německu.
Průmyslová produkce se v červenci oproti předchozímu měsíci zvýšila o 5,7 procenta. Meziročně je tak už jen o pět procent nižší, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Výsledek je ale lepší, než očekával trh. Analytici totiž předpokládali, že průmysl meziročně klesne téměř o sedm procent.
Průmyslová výroba v eurozóně i Evropské unii v červnu shodně vzrostla o 9,1 procenta oproti předchozímu měsíci. Jde tak už o druhý měsíc v řadě, kdy evropský průmysl po dubnovém volném pádu roste. Na dosažení předkrizové úrovně mu však ještě asi 12 procent chybí, jak vyplývá ze středečních dat evropského statistického úřadu Eurostat.
Červnová data o vývoji průmyslu jsou podle analytiků nad očekávání dobrá a stav průmyslu se bude zlepšovat. Meziroční propad průmyslu bude přetrvávat i v dalších měsících a za celý letošní rok může pokles činit až 15 procent, uvedli ekonomové. Průmysl se tak podle nich dostane na úroveň před pandemií zřejmě až v roce 2022.
Průmyslová produkce evropské sedmadvacítky se v květnu oproti dubnu zvýšila o 11,4 procenta. V rámci zemí platících eurem byl růst ještě o procentní bod vyšší. Meziročně však evropský průmysl stále ztrácí přes dvacet procent. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat.
Květnová průmyslová výroba a objem exportu se v porovnání s dubnem razantně zvýšily. Podle analytiků jde o logický důsledek znovuotevření hranic a rozvolňování protiepidemických opatření, průmysl i vývoz se však stále nacházejí v obrovském útlumu. Jako stabilizační prvek české ekonomiky naopak působí stavebnictví.