Produkce českých průmyslových podniků se v srpnu meziročně snížila o 5,5 procenta. Výroba byla ale nižší také v porovnání s předchozím měsícem, a to o necelé procento. Ještě výrazně propadlo stavebnictví, přestože srpnový počet stavebních povolení byl o tři procenta vyšší než před rokem.
K meziročnímu propadu tuzemské průmyslové produkce nejvíce přispělo odvětví výroby strojů a zařízení (meziroční pokles o 12,5 procenta), motorových vozidel (-8,1) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (-7,5). Meziročně naopak rostla výroba oděvů (o 10,1 procenta), ve zpracovatelském průmyslu (9,5) a v odvětvích zpracovávajících dřevo (3,9). Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu zveřejněných ve středu.
Srpnový výsledek českého průmyslu negativně překvapil analytiky. „Je to pod všemi odhady, průměrné očekávání bylo minus 4,3 procenta, náš odhad činil minus 6,6,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Podle něj však slabší výsledek již dopředu avizovaly horší výsledky v sousedním Polsku a Německu. „Srpen byl do značné míry negativně ovlivněn čerpáním dovolených a není dobré z tohoto údaje činit silné závěry,“ dodal. V dalších měsících by se měla průmyslová výroba vrátit k růstu.
Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler upozorňuje také na propad nových průmyslových zakázek, který v srpnu v meziročním srovnání činil 9,8 procenta. „Bylo to způsobeno zejména zesílením propadu zahraničních objednávek, který přesáhl jedenáct procent. Mohl se zde však projevit efekt rozkolísaných měsíců a čísla je tak potřeba brát s určitou rezervou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle Seidlera to ale nic nemění na tom, že „srpnová čísla průmyslu zklamala“.
Nestaví se, zdraží bydlení
Ani statistiky zveřejněná data o srpnové stavební výrobě nepotěšila. Meziročně totiž došlo k propadu o 9,7 procenta, přičemž pokles v pozemním stavitelství byl ještě hlubší – o 11,2 procenta. „Lidé kvůli vysoké míře nejistoty odkládají investice do budoucnosti. To tlumí výstavbu nemovitostí, což může snížit nabídku na realitním trhu,“ upozornil Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Stavební úřady sice vydaly o tři procenta více stavebních povolení než před rokem (celkem 7 595), jejich hodnota ale o dvanáct procent klesla. Stejně tak počet zahájených i dokončených bytů. „To může mít do budoucna negativní vliv na dostupnost bydlení. V kombinaci s uvolněnou měnovou politikou tak paradoxně můžeme být svědky růstu cen nemovitostí v době hluboké ekonomické krize,“ uvedl Křeček pro CNN Prima NEWS.
Podle něj by této situace měl využít stát a díky volným stavebním kapacitám naplno rozjet výstavbu dopravních komunikací. „Díky výraznému růstu státních investic může dojít ke stabilizaci stavební produkce. Lépe fungující doprava navíc podpoří hospodářský rozvoj naší země,“ dodal Štěpán Křeček.