V práci velmi často chytili nemoc COVID-19 záchranáři, učitelé a sociální pracovníci, ale například i doručovatelé. Velký podíl nakažených je také v administrativě. Největší absolutní počet nakažených pracuje v průmyslových továrnách. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z konce ledna.
Největší podíly nakažených vzhledem k celkovému počtu jsou kromě pracovníků zdravotnických zařízení mezi hasiči a záchranáři, policisty, pracovníky ve školství, vojáky a sociálními pracovníky.
U hasičů a záchranářů připadá za dobu epidemie v Česku na každých tisíc pracovníků asi 260 pozitivně testovaných, u školských pracovníků přes 178 a u sociálních pracovníků zhruba 146. V těchto oborech je také vysoká pravděpodobnost, že se pozitivně testovaní nakazili v práci, a to přibližně 75 až 80 procent.
Vysoký podíl nakažených je také například mezi skladníky a pracovníky v expedici a logistice. Na každých tisíc lidí v tomto oboru připadá asi 127 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Pravděpodobnost, že se nakazili v práci, činí u těchto profesí zhruba 66 procent.
Mezi obory s nejvyšším podílem nakažených patří rovněž administrativa s více než 96 pozitivně testovanými na tisíc pracovníků. U úředníků je pravděpodobnost nákazy na pracovišti podle ÚZIS 60 procent.
Prvenství drží průmyslová výroba
Největší absolutní počet nakažených byl zaznamenán v průmyslové výrobě, a to přes 60 tisíc lidí. V přepočtu na každých 1000 pracovníků v průmyslu je pozitivních 59 případů. Pravděpodobnost, že se pozitivně testovaní dělníci nakazili v práci, činí asi 68 procent.
Skladník má jednu z nejvyšších pravděpodobností nakažení. V průmyslové výrobě/dělníků se zas nakazilo absolutně nejvíce (60k). S velkou pravděpodobností na pracovišti. Zbytečně moc nakažených v admin. Bez vyšší regulace v průmyslu/výrobě/skladech a podpory HO to prostě nepůjde. pic.twitter.com/PWFY66PAbA
— Daniel Prokop (@dan_prokop) February 19, 2021
Sociolog Daniel Prokop ke statistikám uvedl, že je nutná regulace v průmyslové výrobě i skladech a také větší podpora práce z domova. Třeba podíly nakažených v administrativě jsou podle něj zbytečně vysoké.
Jedny z nejnižších podílů nakažených kromě oborů, ve kterých byl provoz omezen opatřeními proti šíření koronaviru, mají zemědělství a stavebnictví se zhruba dvěma desítkami případů na tisíc pracovníků. Nejméně nakažených je mezi veterináři, a to 10,6 v přepočtu na tisíc lidí v oboru.
Kvůli COVID-19, který se v Česku začal šířit loni na jaře, byl provoz v řadě oborů z nařízení státu v uplynulém roce značně omezen. Aktuálně jsou téměř úplně uzavřeny školy s výjimkou mateřských, speciálních škol a prvních a druhých ročníků základní škol. Uzavřeny jsou i restaurace, sportovní a kulturní zařízení, provozovny služeb nebo velká část obchodů.