reklama

Prymula: Necítím spoluvinu za úmrtí. Před Vánoci jsem varoval, že vlna může být silná

Epidemiolog Roman Prymula se v pořadu K věci na CNN Prima NEWS rozhovořil o složitém období, kdy se v důsledku koronaviru přeplnily nemocnice a umíraly stovky Čechů denně. „Hlavní vlna nastala rozvolněním před Vánoci. Selhali hlavně odborníci, kteří covid zlehčovali,“ uvedl.

reklama

Roman Prymula vykonával post ministra zdravotnictví krátce od 21. září do 29. října loňského roku. Ve funkci skončil poté, co byl spatřen, jak vychází bez roušky z vyšehradské restaurace Rio’s, která měla být vzhledem k vládním opatřením uzavřená.

V té době Česko procházelo druhou vlnou koronavirové epidemie. Další podobně silné vlny přišly znovu po Vánocích a poté vlivem nových mutací i v březnu. Prymula v souvislosti s vysokým počtem úmrtí nedávno prohlásil, že polovina Čechů (15 tisíc) nemusela zemřít, kdyby vláda v minulosti nastolila restriktivnější opatření.

„Za tímto výrokem bych nehledal žádnou senzaci. Když čísla poměrově srovnáme s čísly Švédska či Nizozemska, zjistíme, že tam v souvislosti s covidem zemřelo o polovinu lidí méně. Proto číslo 15 tisíc nepovažuji za přehnané tvrzení,“ uvedl během vysílání CNN Prima NEWS.

Sám však podle svých slov spoluvinu za vysoký počet úmrtí necítí. Velkou úmrtnost přímo nezazlívá ani vládě či dalším ministrům zdravotnictví, kteří se ve vedení resortu za poslední dobu vystřídali.

Selhali odborníci

„Věc je složitá. Nejde udělat lockdown bez dopadů na ekonomiku, ale také nejde pustit lidi do závodů a nečekat přírůstek nakažených,“ vysvětlil Prymula.

Hlavní vlna podle něj nastala loni v prosinci, a to v důsledku rozvolňování před Vánoci. „Tehdy jsem varoval, že může přijít další silná vlna. Selhali především odborníci, kteří covid zlehčovali,“ dodal.

Od května další větší vlně částečně zabránilo očkování. Skoro šest milionů Čechů už absolvovalo druhou dávku vakcíny. Česko má oproti většině zemí Evropy výhodu také v poměrně vysoké kolektivní imunitě, kterou však draze vykoupilo během krize v období mezi minulým podzimem a letošním jarem.

Přijde pátá vlna?

Někteří odborníci však varují před možnou pátou vlnou. Evoluční biolog Jaroslav Flegr se dokonce obává, že další vlna přijde ještě tento rok a že by mohla být ze všech nejsilnější.

Epidemie koronaviru v Česku skutečně nadále zrychluje, počet nakažených je v ČR nejvyšší od konce května. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekli, že se zhoršením počítali, situace podle nich ale není dramatická.

S tím souhlasí také Prymula. „Další lockdown nehrozí, čísla ale nejsou příznivá. Jsme na počátku exponenciálního nárůstu,“ řekl. Pokud bude trend pokračovat, Prymula předpokládá, že by mohlo dojít na regionální proticovidová opatření, nikoliv už ale plošná.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc
Názory

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Středula: Uklízečka schodek rozpočtu nezpůsobila. Zaměstnanci si zvýšení platů zaslouží

Zaměstnanci si zaslouží přidat navzdory vysokému schodku státního rozpočtu či problémům vzniklým pandemií koronaviru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něho nízkopříjmoví zaměstnanci za schodek rozpočtu nemůžou, a tudíž by za něj neměli být trestáni. Za viníky schodku označil politiky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama