Politici podle epidemiologa Romana Prymuly koronavirovou epidemii zpolitizovali. „To, že jednotliví členové kabinetu nejsou schopni komunikovat identické názory, je problém,“ uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Nyní podle epidemiologa existují dvě varianty vývoje: Buď budeme v režimu testování, nebo v režimu restriktivních opatření.
„Komunikace není šťastná. To, že jednotliví členové kabinetu nejsou schopni komunikovat identické názory, je problém,“ zkritizoval bývalé kolegy s tím, že svůj díl na zpolitizování celé situace má jak vláda, tak opozice.
Exministr zdravotnictví se opřel i do premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému ještě donedávna dělal poradce. Podle Prymuly není korektní, že Babiš nenastoupil ani na doporučení hygieniků do karantény, když se setkal s nakaženou spolupracovnicí. Babiš argumentoval tím, že je očkovaný. Na druhou stranu podle Prymuly by mělo výhledově platit, že člověk 14 dní po druhé dávce očkování nebude do karantény muset.
Prymula mluvil i o návštěvě fotbalového zápasu, který vedl k jeho konci ve Strakově akademii. „Musím říci, že návštěva fotbalu měla svým způsobem svůj důvod. Nebylo to jenom tím, že jsem se chtěl někam podívat, i když uplynulý rok vedl samozřejmě k tomu, že jsem nebyl vůbec nikde,“ uvedl.
„Několik měsíců se snažím prosazovat cestu, která by mohla vést k otevření jak sportovních, tak kulturních akcí. A tou cestou je pečlivé testování a otevření pro menší skupiny lidí. Ne samozřejmě pro plné stadiony. Nemyslím si, že bychom cokoliv porušili, že bychom byli příčinou jakéhokoliv šíření této nemoci,“ řekl Prymula.
„Jsou tady dvě varianty: Buď budeme v režimu testování, anebo budeme v režimu striktních opatření,“ nastínil epidemiolog.
Nechci rozdělovat společnost, říká Prymula
Proč se Prymula rozhodl rezignovat na všechny své funkce? „Nechci dále polarizovat tuto společnost, protože mým cílem bylo prosazovat odborná nařízení, odborné názory, a ne být v politice. Tady jsem se bohužel stal pro obě strany jakýmsi symbolem a myslím si, že není dobře, aby společnost byla takto polarizována. Proto jsem se rozhodl odejít,“ vysvětlil.
„Určitě nejsem politik. Jestli mám sociální inteligenci, ať posoudí jiní. Skutečně neumím to, co umí většina politiků, to znamená formálně se omluvit, tvrdit, že tam skoro nebyli lidé a nenést za to zodpovědnost, případně se vzdát nějaké zcela nepodstatné funkce a pokračovat dál,“ reagoval na kritiku Babiše, že postrádá sociální inteligenci. „Chtěl bych připomenout, že na této akci se těžko někdo dokázal nakazit a těžko to bylo špatným příkladem z hlediska protiepidemických opatření.“
„Odcházím z veškerých veřejných funkcí. Na rozdíl od jiných jsem odešel,“ uvedl s odkazem na šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličku (za ANO), který byl rovněž dříve na akci v rozporu s vládními pravidly, ale proti němuž se premiér tak ostře neohradil.
Připustil však, že z etického hlediska nebyla večerní návštěva fotbalu úplně v pořádku. „Eticky to určitě sporné je a je to i problém načasování,“ dodal.
Potom, co se Prymula už jednou vrátil na scénu po schůzce na Vyšehradě, se nabízí otázka, jestli návrat nějakým způsobem nezopakuje. „Třetího návratu se nedočkáme. Omlouvám se těm, kteří do mě vkládali naděje. Doufám, že tady bude někdo další,“ uvedl epidemiolog. „Masmediálně jsem se stal terčem různých článků, které byly v řadě případů naprosto nekorektní. Chci z toho zmizet a myslím si, že by se situace mohla částečně uklidnit,“ řekl.
„Ale tady je nejhorší to, že epidemie se velmi zpolitizovala,“ zmínil Prymula. „To, čím se lišíme od jiných zemí, je, že se naši politici nedokáží domluvit a netáhneme za jeden provaz, a proto jsme v takové situaci, v jaké jsme.“
Podle Prymuly není mnoho cest, jak situaci zvládnout. „Minulý týden jsem zmiňoval dramatické omezení pohybu. To by muselo být všem finančně kompenzováno tak, aby omezení byli schopni překonat. Pokud se to neudělá, tak je logické, že situace bude pokračovat, protože tlak nových mutací je výrazně vyšší, než se předpokládalo,“ řekl.