Služební psi rakouské armády umí poznat, zda je někdo nakažený koronavirem, potvrdila ministryně obrany Klaudia Tannerová. Na začátku příštího roku by mělo být jasné, zda lze čtyřnohé vojáky použít k odhalování nakažených například na vídeňském letišti, informovala agentura APA.
Služební psi dokážou podle Tannerové poznat, zda je někdo nakažený virem SARS-CoV-2 například z použité roušky. Přímo před zraky novinářů to předvedla speciálně cvičená fenka belgického ovčáka Fantasy. Infikovanou roušku odhalila hned několikrát za sebou.
„Hledání je velmi rychlé a pro vycvičeného psa nepředstavuje nijak velkou námahu,“ konstatoval Otto Koppitsch z armádního kynologického centra. Podle něj dokáže jeden pes očichat za deset minut asi 250 roušek. Běžně dokáže zvíře pracovat půl hodiny.
Na co psi přesně reagují? Nikdo neví
Služební psy rakouská armáda na odhalování lidí nakažených koronavirem cvičí od června, a to na základě metody vyvinuté německým zoologem Wolfem Kafkou. Vzorky pro výcvik poskytly nemocnice ve Štýrském Hradci a podle Kafky pocházely od čerstvě otestovaných lidí i pacientů na jednotkách intenzivní péče. Na co přesně psi po očichání reagují, není podle zoologa zatím jasné. Může to být samotný virus, ale i látky vznikající při imunitní reakci lidského těla.
Aby bylo možné psy k identifikaci nakažených použít, bude je třeba ještě dál cvičit. „Do konce roku zjistíme, zda je možné psy nasadit, nebo ne,“ řekl armádní kynolog Koppitsch. Pokud nakonec v praxi nasazeni budou, nebudou psi působit nijak plošně. Pracovat by mohli na určitých důležitých místech, například na vídeňském mezinárodním letišti, kde by mohli kontrolovat cestující přilétající z rizikových oblastí.