Složitý případ kachňat s kachnou v požární nádrži u dálnice, uvízlí holubi v domě, apatická ptáčata strak, rorýsů či pěnkav, horkem umoření a zranění ježci. To a mnohem více je denní realita bezplatné pohotovostní služby Pražská zvířecí záchranka. A jeden takový den její pracovníci detailně popsali.
Venkovní „třicítkové“ teploty pro pracovníky Pražské zvířecí záchranky neznamenají dovolenou ani úbytek výjezdů, ba naopak. O tom vypovídá například 2. červenec, kdy v neúnosném vedru – v autě měla 37 °C v autě – pracovnice zvířecí záchranky Kateřina Landová najezdila za dvanáct hodin za volantem 250 kilometrů, aby pomohla patnácti zvířatům v akutní nouzi. A k tomu měla desítky dalších zásahů.
ČTĚTE TAKÉ: Lidé je opustili či týrali. Sára s Ivetou kočkám dávají druhou šanci a prosí o pomoc
„Na záchrance pro divoká zvířata se střídáme dvě, může se ale stát, že jedna z nás občas potřebuje na den volno. Uprostřed sezóny a v tomhle parnu je to ovšem na jednoho dost zápřah,“ přiznala Landová.
Záchranka řeší desítky hovorů denně
Na zvířecí záchrance – provozované v Praze a okolí Českým svazem ochránců přírody – pracuje již pět let. Nápor, kterému nyní čelí, však nepamatuje.
„Jsou případy, kdy s trochou pomoci dispečera po telefonu dokáží sami nálezci zvířeti v nouzi pomoci, a to velmi efektivně. Je to podobné, jako když voláte na 155: Včasná pomoc a odborná rada jsou mnohdy rozhodující. Pokud se na tom tak domluvíme a nálezci jsou ochotní zajištěného pacienta přivézt do záchranné stanice, ušetří nám mnoho času a energie, kterou můžeme věnovat případům, které se bez odborného zásahu neobejdou,“ řekla k desítkám telefonátů Landová.
Jeden takový případ byl na začátku července hlášen z dálnice D6 u sjezdu na Jeneč. Muž v dodávce si všimnul po vozovce pochodující kachny s šesti kachňaty. Podařilo se mu bezpečně zastavit a situaci nahlásit na centrální dispečink pro záchranné stanice.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ruská zápasnice nechala orangutana v zoo kouřit elektronickou cigaretu. Video pobouřilo sítě
Nejrychleji byla na výjezd připravena Pražská zvířecí záchranka, s níž se nahlašovatel domluvil, že vyčká na její příjezd a kachňata, která ještě neuměla létat, pochytá, aby byla v bezpečí.
Jedno mládě v nádrži, druhé u kanálu
Na místě se následně ukázalo, že kachní matka má jedno mládě v hluboké, zavodněné nádrži bez možnosti úniku. Nádrž navíc byla plná měkkého bahna, které odchyt komplikovalo.

Denně řeší Pražská zvířecí záchranka desítky hovorů. Pomoc vyžadují jak uvízlá zvířata, tak ta zraněná. Zdroj: Český svaz ochránců přírody
Další mládě se podařilo dohledat podle slabého pípání na druhé straně dálnice díky kanálu, který naštěstí volání kachněte šikovně zesiloval. Dohromady bylo zajištěno osm kachňat.
Pokus o odchyt matky se ovšem ani po hodině a půl nedařil. Byla velmi plachá, odlétala a ke kachňatům se nechtěla ani přiblížit, hrozilo i sražení autem. „Mrzí mě to. Vyzkoušeli jsme všechny způsoby lákání a pastí, okolí dálnice nám však nedávalo moc prostoru. Kdyby se ji podařilo chytit, stačilo by rodinku odvézt na rybník a společně vypustit. Nejspíš to byla prvorodička, ty bývají hodně plaché a mateřské pouto je slabší,“ popsala záchranářka.

Denně řeší Pražská zvířecí záchranka desítky hovorů. Pomoc vyžadují jak uvízlá zvířata, tak ta zraněná. Zdroj: Český svaz ochránců přírody
Ze zásahu má proto smíšené pocity. „Navzdory všemu jsem ale ráda, že se kachňata podařilo dohledat snad všechna a nebudou pomalu umírat někde v kanále, kde by si jich nikdo nevšiml,“ doplnila. Z místa záchranáře nakonec vyhnalo úmorné polední slunce a další telefonáty s prosbou o výjezd.
Náklady pomáhá hradit Praha i dárci
I v takto náročných dnech motivují činnost Pražské zvířecí záchranky pozitivní ohlasy od lidí, kteří pomoci divokým zvířatům v nouzi fandí. Mnozí pomáhají i finančně s náklady na pohonné hmoty, které jsou v sezóně vysoké.
Provoz Pražské zvířecí záchranky stojí denně 5 000 korun, tedy 1 825 000 korun ročně. V roce 2025 na něj přispěly Hlavní město Praha a městské části Praha 4, Praha 5, Praha 7 a Praha 12 celkovou částkou 253 000 korun. Zbylé finance hradí Český svaz ochránců přírody a laskaví dárci.
A jak den zvířecí záchranky pokračoval? „Dál psát nemohu, pořád mi někdo volá a musím pro sýkorku do Pikovic...“ končí Landová. Dny zvířecích záchranářů jsou skutečně náročné.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Toulavý los si získal srdce Čechů. Čtenáři mu v anketě vybrali originální jméno