Zemědělci v Česku loni vydělali o 1,8 miliardy korun méně než v předchozím roce. Přesto výsledek předčil pesimistické odhady. Situace je ale podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy vážná: téměř polovina produkčních zemědělců je na hraně ztráty. Kritizuje dotační systém i rostoucí tlak na zemědělskou půdu. V pořadu Interview PLUS zmínil také, co zemědělce nejvíce trápí a jaké mají vyhlídky do budoucna.
Zisk klesl, ale méně, než se čekalo. Situace ale zůstává kritická, řekl předseda svazu v rozhovoru. „Pořád tady zůstává 40 % těch produkčních zemědělců, kteří jsou buďto ve ztrátě, anebo na úrovni nulového zisku. To je fatální číslo,“ říká Martin Pýcha. Loni zemědělci vydělali 4,5 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 6,3 miliardy.
Podle něj zlepšení oproti odhadům nelze přeceňovat. „To, jestli je to o půl miliardy více nebo méně, není v tomto případě vůbec důležité,“ dodává předseda Zemědělského svazu ČR.
Výhled pro letošek: Mírný optimismus, ale nejistota přetrvává
Ačkoli někteří zemědělci očekávají letos lepší výsledek, problémy přetrvávají. „Pořád očekávají, že ta situace nebude dobrá z hlediska celkového hospodaření,“ uvedl předseda svazu. Náklady zůstávají vysoké, rostou mzdy, daně i cena půdy. „Pro nás jsou klíčové ceny zemědělských komodit. Například cena mléka se mírně zvyšuje,“ popisuje.
Dotace a redistributivní platba
Kritice neušel ani systém přerozdělování dotací. „Redistributivní platba má zcela prokazatelně negativní dopady na střední zemědělské podniky,“ říká Pýcha. Podle něj ti nejpostiženější přicházejí až o 82 % ziskovosti. „Kdyby takhle propadla ziskovost Škodovky nebo ČEZu, bavili bychom se o tom týdny a měsíce. U zemědělců to vládu tolik netrápí,“ dodává.
⚠️ Pokles živočišné produkce v ČR z dlouhodobého hlediska pokračuje 📅 13. května 2025 | ČSÚ zveřejnil nové údaje o...
Posted by Zemědělský svaz ČR on Tuesday, May 13, 2025
Půda mizí pod asfaltem
Dalším vážným tématem je zastavování půdy. „Za posledních sto let jsme přišli o milion hektarů zemědělské půdy,“ varuje Pýcha.
Svaz proto navrhuje definovat nezastavitelnou zemědělskou půdu. „Abychom byli schopni do budoucna zajistit potravinovou bezpečnost našeho národa,“ vysvětluje.
Česko se podle Martina Pýchy liší i v ochraně vlastnictví půdy. „U nás si může půdu koupit kdokoliv. Zatímco jiné země mají předkupní právo nebo státní ochranu,“ říká a dodává: „Půda je výborný investiční nástroj. Je to neobnovitelný majetek. Cena roste, zatímco množství klesá.“
Pýcha podporuje novou legislativu na ochranu půdy. „Zastavovat zemědělskou půdu by mělo být možné jen ve výjimečných případech. Především tu nejkvalitnější,“ říká.
Podle něj by se města měla rozvíjet do výšky nebo na brownfieldech: „Je lepší zastavět opuštěná místa než degradovat půdu, kterou už pak nikdy nevyužijeme.“
Celý rozhovor najdete ve videu.