reklama

Studenti ženou Masarykovu univerzitu k soudu. Vadí jim zvýhodnění očkovaných

Část studentů Masarykovy univerzity v Brně žene vlastní školu k soudu. Nelíbí se jim údajné zvýhodňování očkovaných a nechtějí také hradit pravidelné testování na přítomnost koronaviru. V úterý už poslali předžalobní výzvu.

reklama

Studenti Masarykovy univerzity chtějí, aby je škola přestala tlačit k vakcinaci a zrušila vyžadování pravidelných testů u neočkovaných. Sepsali proto petiční výzvu. „Fakulta nemá vůbec žádnou oporu ani v zákoně, ani v žádném mimořádném opatření a takto svévolně se rozhodli, že se budou zaměřovat na neočkované studenty a po nich budou vyžadovat, ať se na vlastní náklady testují,“ popsala advokátka Zuzana Candigliota, která studenty zastupuje.

Předžalobní výzvu podala skupina pěti studentů. Chtějí, aby vedení školy zrušilo zvýhodňování očkovaných. „Je za námi více než stovka nespokojených studentů s velkou podporou lidí z dalších univerzit i ostatních sfér společnosti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS autor výzvy. „Já je v tom úplně podporuji, protože to vím z vlastní zkušenosti, že když jsem nebyla očkovaná, tak jsem si musela hradit testy,“ pronesla v anketě CNN Prima NEWS jedna z dotazovaných. „Kdyby testy byly proplaceny, tak nemám problém chodit na testy i kdybych byl očkovaný,“ řekl další.

Neočkovaným univerzita neumožňuje přístup do školních budov. Mohou se tak vzdělávat pouze distančně. „Očekáváme, že univerzita se k tomu postaví tak, že tato diskriminační opatření zruší. Jinak jsou studenti připraveni obrátit se na soud a žádat ho, aby rozhodl o předběžném opatření,“ konstatovala advokátka.

„Každý má na Masarykově univerzitě možnost volby preventivního opatření proti onemocnění COVID-19 dle vlastního uvážení. Bez ohledu na dodržení pravidla O-N-T může tak každý student plnit své studijní povinnosti,“ vyjádřila se Masarykova univerzita pro CNN Prima NEWS. Konkrétní kroky ze strany vedení školy skupina studentů očekává do tří dnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama