
V babyboxu v Českých Budějovicích našli novorozeného chlapečka. Pojmenovali ho po soudci
Loňský zásah policie na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zdroj: Viet Tran
Policie navrhla obžalovat dva zaměstnance ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v souvislosti s veřejnou zakázkou na výplatu sociálních dávek. Státu hrozila kvůli jejich trestné činnosti škoda ve výši nejméně 555 milionů korun, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Policejní centrála podala návrh 1. července, rozhodovat o něm bude pražské vrchní státní zastupitelství. Oba obviněné stíhá policie na svobodě. Viní je ze zneužití pravomoci a z pletich při zadání veřejné zakázky. Ibehej doplnil, že předmětem dané veřejné zakázky měla být dodávka informačního systému na výplatu nepojistných sociálních dávek. Média v minulosti informovala o tom, že stíhanými úředníky jsou náměstek Jan Baláč (ČSSD) a Karel Macek.
Kvůli systému pro vyplácení dávek policie zasahovala na resortu Jany Maláčové (ČSSD) v únoru 2020. Následně obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Baláče a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka. Baláč poté médiím řekl, že při veřejných zakázkách úřadu vždy postupoval v souladu se zákonem a státu nezpůsobil žádnou škodu. Policie ho podle něj stíhá za „příliš manažerský přístup“.
Server iROZHLAS.cz dříve uvedl, že Macek podle vyšetřovatelů nabízel úplatek nebo náhradní zakázky za to, že se firma DXC Technology (dříve Hewlett-Packard) stáhne z výběrového řízení. O věci poté údajně jednal i Baláč, a to s někdejším náměstkem na MPSV Robertem Baxou, který přešel právě do DXC. Možná škoda, kterou kriminalisté vyčíslili, odpovídá částce, o kterou byla nabídka DXC levnější než nabídka druhého uchazeče, firmy OKsystem.
Počítačový systém, jímž se řídí vyplácení sociálních dávek, vytvořil a spravuje OKsystem už od 90. let. Od roku 2017 mělo mít ministerstvo podle plánů systémy nové, dosud je ale nemá. Smlouvu s OKsystemem tak několikrát prodlužovalo. Za stav informačních systémů a závislost na jediném dodavateli sklízí MPSV dlouhodobě kritiku.
Po loňské policejní razii na ministerstvu označil premiér Andrej Babiš (ANO) situaci na MPSV za velký problém a chtěl po Maláčové vysvětlení. Maláčová se s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) tehdy shodla na tom, že policejní zásah není důvodem pro její odstoupení z funkce.
Oba obviněné úředníky postavila mimo službu a Babiše požádala kvůli zajištění informačních systémů v gesci MPSV o svolání Bezpečnostní rady státu. Premiér k tomu ale neviděl důvod. Vzkázal, že Maláčová musí zvládnout systémy zajistit sama a že za ně nese odpovědnost.
Přemýšlíte o tom, že byste kvůli drahému plynu a elektřině přešli na alternativní zdroje vytápění a ohřevu vody? Nabízejí se tepelná čerpadla, fotovoltaika i kotle na tuhá paliva. Odborníci ale radí, aby se lidé plynového kotle zbavovali jen v případě, že dosluhuje. Alternativy jako solární kolektory nebo tepelná čerpadla slouží spíše jako doplněk.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Do Česka se zatím virové onemocnění nedostalo. Virolog Jiří Černý ve vysílání CNN Prima NEWS klidnil veškeré obavy. Poukazoval mimo jiné na malou šanci případné nákazy a na fakt, že i v Africe je smrtnost u opičích neštovic poměrně nízká.
Herec Ivan Vyskočil prožívá nejtěžší chvíle v životě. Jeho šestačtyřicetiletý syn Jakub, šéf dopravní skupiny BusLine, spáchal na začátku května sebevraždu a zanechal po sobě dopis na rozloučenou. Této verzi ale známý herec přestává čím dál tím víc věřit. Co za smrtí jeho potomka podle něj skutečně stojí? Byla to vražda?
Sledujeme on-line
Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1300, informovaly ukrajinské úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.
Poslední zápas české reprezentace na hokejovém mistrovství světa přinesl mnoho nervozity a šarvátek. Ale hlavně duel s Norskem skončil vítězstvím 4:1, pod kterým byl nejvýrazněji podepsán David Pastrňák. Dění kolem národního týmu před závěrečnými utkáními ve skupině rozebrali hosté pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechal přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO) o prominutí daně z přidané hodnoty na energie, které bylo zavedeno na konci loňského roku. „Vydali jste nehorázné vyjádření,“ řekla Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Přišel podnět na porušení daňového řádu,“ vysvětloval Stanjura.
Dvojí metr na hokejových šampionátech? Letos pořadatelé mistrovství světa ve Finsku sebrali českým fanouškům vystavenou ukrajinskou vlajku. „Vidět mohou být jen vlajky zemí, které hrají na turnaji,“ zdůvodnili organizátoři nepochopitelný krok. Když ale ruští fanoušci na předešlých šampionátech podporovali sbornou za doprovodu vlajek se srpem a kladivem, „okradeni“ nebyli.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Herečka Jiřina Bohdalová svého přítele slovenského miliardáře, podnikatele Ľubomíra Focka dlouho tajila. Že spolu tvoří pár, vyšlo najevo teprve před rokem, a to díky autobiografické knize Vždycky upřímná, která byla vydána u příležitosti jejích 90. narozenin. Podle webu Seznam Zprávy nyní Focko kvůli případu zmanipulovaných zakázek skončil ve vazbě a reálně tak hrozí, že legenda českého filmu opět zůstane sama. Kdo je vlastně vlivný muž, který okouzlil slavnou českou herečku?
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.
Když 7. září loňského roku malá země střední Ameriky zavedla bitcoin jako oficiální platidlo, v komunitě „hodlerů“ se ozvalo uznalé zamručení. Jenže už po několika měsících se ukazuje, že šlo o obrovský risk, který nevyšel. Jako by hrstka lidí, která se loni v září vydala proti bitcoinu protestovat, tušila, co přijde. El Salvador si totiž adopcí bitcoinu výrazně zkomplikoval svou finanční situaci.
Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Přivydělat si nějakou tu korunu. To je cíl desítek tisíc Čechů, kteří hledají brigádu na léto. Každoročně se to týká studentů, dlouhodobě nezaměstnaných, ale třeba i seniorů nebo lidí, kteří si ve stálém zaměstnání horko těžko vydělají třeba na dovolenou. Květen je ideální čas na její získání. Přinášíme pár tipů, jak si správně vybrat a jak pohovor nepodcenit. I když se jedná jen o dočasnou záležitost, zájemců o brigády je spousta.
Češi vystavili vládě Petra Fialy (ODS) vysvědčení z předmětu, který bychom mohli nazvat boj s dopady inflace. Naprostá většina z nich se domnívá, že pětikoaliční kabinet tuzemským domácnostem s následky nadměrně rostoucích cen nepomáhá dostatečně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS.
Pražští policisté pátrají po nezvěstné 63leté ženě, která se léčí s depresemi. Cizinka dlouhodobě žijící v Česku se od sobotního dopoledne neozvala rodině ani přátelům a její telefon je nedostupný. Protože se v minulosti pokusila o sebevraždu, existuje důvodná obava o její zdraví, uvedl v neděli na webu policejní mluvčí Richard Hrdina. Informace o pobytu hledané mohou lidé volat na tísňovou linku 158.