Když se pumpaři perou, řidič se směje: Ceny se liší až o pět korun, kde je nejlevněji?

Ačkoliv pohonné hmoty opět zlevnily, o cenách z doby před ruskou invazí na Ukrajinu si můžeme nechat jen zdát. Navíc jsou mezi jednotlivými čerpacími stanicemi velké cenové rozdíly – pět i více korun za litru paliva. Podle pumpařů i ministerstva financí jde zatím o běžný projev zdravě konkurenčního prostředí.

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu opět zlevnily. A navíc ve vyšším tempu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 45 korun a 82 haléřů, před týdnem byl o téměř korunu deset dražší. Nafta šla dolů o 93 haléřů na 46 korun a 21 haléřů. Nejdražší jsou paliva v Praze. Naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Jde o největší zlevnění za poslední dobu, dříve to byly jen haléře nebo desítky haléřů. I tak jsou podle některých řidičů ceny moc vysoko. „Je to moc drahý. Myslím, že pumpaři na tom vydělávají moc peněz,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Nesouhlasím s tím, aby se nějakým způsobem zlevňovalo jenom na úkor toho, že potom budeme mít někde jinde dluh,“ řekla další dotazovaná.

Vysoké ceny pohonných hmot nejsou problémem pouze Česka, ale i celé Evropské unie. Podle pumpařů za to může nejen ukrajinsko-ruský konflikt, ale i další vlivy. „Například vysoké ceny plynu, nadcházející hurikánová sezóna ve Spojených státech a podobně,“ řekl předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. „V tuto chvíli sledujeme krátkodobě vyšší marže čerpacích stanic, na které jsme tento týden Asociaci čerpacích stanic upozornili,“ sdělil mluvčí ministerstva financí ČR Tomáš Weiss.

Pumpaři přiznávají, že si teď v červenci do jisté míry kompenzují drasticky nízké marže minulého měsíce. Jenže navíc jsou mezi čerpacími stanicemi velké cenové rozdíly. Například na jedné z dražších benzínek v Trutnově zaplatíte za Natural 95 až 47,90 a za naftu 48,50. Přitom o 500 metrů dál, na druhé čerpací stanici, zaplatíte zhruba o pět korun méně. Litr benzínu zde vyjde na 42,50 a litr nafty na 43,50.

„Ty cenový rozdíly jsou prostě velký, na jedný pumpě je to skok o pět korun,“ uvedl jeden z dotazovaných v anketě. „Je to boj obchodníků. On si nahoní více lidí takhle, že zlevní o pět korun, že lidi tam pojedou,“ podotkl další.

Podle ministerstva financí je ale krátkodobý výkyv marží běžný a svědčí o zdravém tržním prostředí. Pokud by se však držely nepřijatelně vysoko, je resort připraven zakročit. „Včetně již zmiňované cenové regulace, která by zastropovala maximální výši marží,“ řekl Weiss.

Ministerstvo financí monitoruje totemové ceny pohonných hmot v Česku průběžně od letošního března a u největších subjektů i zpětně do loňského roku. Zatím prý nemuselo žádné pokuty za příliš vysoké marže uložit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč
Fotbal

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.