Zní to strašně zle. Ale koupěschopnost musí kvůli inflaci klesnout, míní Kalousek

Jak zajistit udržitelné hospodaření státu? Bývalý premiér Mirek Topolánek (dříve ODS) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) sepsali desatero kroků, které by podle nich vláda Petra Fialy (ODS) měla udělat, aby s krizí bojovala efektivně a rozpočtově zodpovědně. Oba političtí „matadoři“ byli ve čtvrtek hosty CNN Prima NEWS. Apelují především na výrazné snížení rozpočtových schodků v následujících letech. Kalousek rovněž zmínil, že inflaci nelze zastavit bez snížení koupěschopnosti obyvatel.

Kalousek s Topolánkem sepsali pro vládu deset rad, jakési desatero k uzdravení rozpočtu. Soustředí se mimo jiné na důchody, mzdy státních zaměstnanců i na dotace. Své návrhy však nepovažují za dogma, pouze vládu vyzývají, aby v případě rozpočtové politiky neprodleně začala jednat.

„Neříkáme, že chceme propouštět učitele. Mně je jedno, kolik na úřadech bude lidí, ale musí pak dostat menší objem mzdových prostředků. Byly už udělány drastičtější reformy veřejných rozpočtů. Jestliže stát bohatne, mají bohatnout i občané. Naopak během krize by se na poklesu měli podílet všichni občané. Nejen na růstu,“ řekl Topolánek ve vysílání CNN Prima NEWS.

S tím souhlasil i Kalousek: „Zní to strašně zle, ale koupěschopnost musí klesnout, abychom zastavili inflaci. Nevyřešíme to jinak než restrikcemi. Pokud přidáváme peníze ve veřejném sektoru, tak to vytváří tlak i na sektor soukromý, to roztáčí inflační spirálu. Zvyšování mezd v míře, kterou vláda nabízí odborům, mi přijde už moc velké.“

Ministr práce a sociálních věcí a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka je připraven navýšit platové tarify od ledna o pět procent. Od září by se měly o deset procent navýšit zmrazené výdělky. Pro letošek byly zmrazeny platy úředníků, pracovníků kultury, nepedagogických pracovníků ve školství a dalších.

Topolánek během vysílání zároveň odmítl, že by návrh, který s Kalouskem vládě předložili, kopíroval pravicovou politiku. „Jsme obviňováni z pravicových konceptů. Náš návrh není pravicový ani levicový, ale nezbytný. Musí to udělat každá odpovědná vláda. Ve světě podobné kroky podnikaly i levicové vlády. Teď vytváříme rozpočtový schodek a řítíme se do pasti,“ sdělil expremiér.

Topolánek: Času je málo a voda stoupá

Ani jeden z bývalých politiků zatím podle svých slov nezaznamenal, že by Fialův kabinet nezbytné kroky pro udržitelné hospodaření státu podnikal.

„Od rozpočtu na rok 2023 toho moc neočekávám. Na roky 2024 a 2025 už by ale kabinet měl mít jasnou trajektorii snižování schodků. Musí změnit zákony, aby něco takového vůbec bylo možné. Jednat by měl hned,“ upozornil Kalousek ve vysílání CNN Prima NEWS. „Nevidím v rozpočtovém střednědobém výhledu vlády snahu s tím něco dělat, času je málo a voda stoupá,“ dodal Topolánek.

Politici z pětikoalice oslovení CNN Prima NEWS se však s Kalouskem a Topolánkem v mnoha případech neshodnou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:47

Státy EU se dohodly na nových protiruských sankcích včetně stropu na cenu ropy

10:20

Von der Leyenová: EK je otevřená stropu na plyn, ve výrobě elektřiny i obecně

09:53

Rusové prchající před mobilizací ve Francii nebudou dostávat víza automaticky

09:27

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Český tank Tomáš vyráží proti ruským jednotkám na Ukrajině. Bojový stroj, na který se složilo přes 11 tisíc lidí, spadá do rodiny starších sovětských konstrukcí, stále ale dokáže nepříteli řádně zatopit. Darovaný tank T-72 Avenger se totiž dočkal poctivé modernizace a řady vylepšení oproti základní verzi. Navíc jde o vojenskou techniku, se kterou jsou ukrajinští vojáci velice dobře seznámení. S čím přesně budou mít Rusové na frontě tu čest?

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.

Šílený případ v Olomouci: Muž házel po projíždějících autech cihly, jednu ženu zranil

Dvě projíždějící osobní auta podle policie záměrně zasáhl částí cihly a betonové sutě třiačtyřicetiletý muž v Olomouci. Cihlou v prvním voze rozbil zadní okno a zranil spolujezdkyni, v druhém vozidle vyvázla posádka bez zranění. Muže ze Šumperska policisté záhy dopadli. Kriminalisté jej obvinili z pokusu těžkého ublížení na zdraví, poškození cizí věci a výtržnictví. Výtržník skončil ve vazbě, informovala olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

Domácí zpravodajství

V Česku přibyly další tisíce případů koronaviru. V nemocnici je nejvíc nakažených od dubna

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 3 440 případů koronaviru, zatímco o týden dřív to bylo 4 212 případů. Jde o první mezitýdenní pokles v pracovní den od konce srpna, ubylo ale také testů. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl ze 1 723 na 1 434. Zhruba 1 800 lidí s covidem v nemocnicích je nejvíc od počátku dubna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.