Pečivo může ze dne na den výrazně zlevnit, prohlásil Prouza. A rovnou předložil své řešení

Někteří ekonomové a pekaři varují, že rohlík by brzy mohl stát přes pět korun a chleba stovku. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je recept na zlevnění jednoduchý. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že by stačilo stovkami milionů kompenzovat vysoké náklady na energie.

Mouka zdražila v průměru o 65 procent, máslo o 52 procent, mléko o 42 procent a maso o 17 procent. Češi se s růstem cen potravin potýkají nejen kvůli válce na Ukrajině a dopadům pandemie. I když pšenice v poslední době zlevnila, kolik lidé ve finále zaplatí, ovlivňují hlavně drahé vstupy v podobě plynu nebo dopravy.

„Velcí producenti mouky rozhodně zlevňovat nechtějí. Je to ale paradox. Mouka šla nahoru, jenže ještě ta z loňské levné pšenice. Producenti argumentovali, že to byla cena na burze, ale jen využívali paniky, Teď se na burze zlevňuje, oni však obdobně nekonají,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Prouza.

Reagovat by podle něj měl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), a to pomocí s vysokými cenami plynu. „Právě to výrobce drtí. Stačilo by několik set milionů korun, nebavíme se o desítkách miliard. Najednou by pečivo bylo ze dne na den o 15 až 20 procent levější,“ vzkázal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a také poradce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN).

Už 24 států EU pomáhá, my ne

Také prezidenta Potravinářské komory ČR Dana Večeřová uvedla, že pomoc v nižších jednotkách miliard korun nejsou nějaké velké peníze. „Už zkrachovalo asi pět procent pekařů, začínají zavírat řezníci a podniky zpracovávající maso. Situace není dobrá a kompenzace by pomohly,“ dodala rovněž v pořadu 360°.

Aby se cena potravin stabilizovala, musela by prý konečně začít konat vláda. Ta ale podle Večeřové odmítá jakkoliv pomoc. „Už 24 států Evropské unie kompenzuje. My ne, prý to není potřeba,“ zlobila se. Potravinářům se proti zahraniční zvyšují náklady o 30 procent a přestávají být konkurenceschopní. „Pro zlevňování nevidím prostor,“ dodala.

Prouza věří, že na zmiňované kompenzace nakonec dojde, protože není jiná cesta. Upozorňuje však, že musí být součástí větší transformace a směřovat k podnikům, které chtějí například investovat a modernizovat.

Důležitá je také ziskovost. „Obchody a potravináři jsou v zisku pět procent, velcí předotovaní zemědělci 12 procent. Pokud je omezený prostor na dotace, tak proč mají plynout těm, kteří mají největší zisky? A ne těm, pro které je každý milion důležitý?“ ptal se.

Tagy:
peníze potraviny ekonomika dotace finance Tomáš Prouza zdražování Dana Večeřová 360° Zdeněk Nekula rohlík Ministerstvo zemědělství České republiky

Hlavní zprávy

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol
Školství

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Roste zájem o dřevo i klestí. Jaká má samosběr pravidla?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Roste zájem o dřevo i klestí. Jaká má samosběr pravidla?

Sezóna ještě nekončí a houbaři stále z lesa nosí plné košíky. Jsou ale lidé, kteří místo na houby chodí do lesa sbírat suché větve. V době vysokých cen paliv je totiž sběr klestí nejlevnějším způsobem, jak si doma v kamnech zatopit. I samosběr v lese má ale svá pravidla. Jaká, zjistíte v nedělních Hlavních zprávách od 18:55 na CNN Prima NEWS a Primě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Domácí zpravodajství