Putin brnká na strunu trpělivosti Západu, tvrdí Zahradil. Zvažuje post prezidenta?

Ruský prezident Vladimir Putin vytváří nejistotu. Evidentně to dělá z důvodu, aby Ukrajina nebo Gruzie nebyly přijaty do NATO, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS europoslanec Jan Zahradil (ODS). Vyjádřil se také k olympijským hrám v Pekingu a ke spekulacím o jeho možné kandidatuře na prezidenta.

Zahraniční politiku v tuto chvíli zaměstnává konflikt na Ukrajině. Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že se ruské invaze do této země nebojí. Naopak v pondělí ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajinu zamířil, aby vyjádřil solidaritu s východoevropskou zemí. „Pokud hrozí ruská invaze na Ukrajinu, a já si myslím, že hrozí, a rozehrává se tam nějaká silová mocenská hra, je zapotřebí silových gest z druhé strany Západu, NATO, EU. To se děje,“ má jasno Zahradil.

„Prezident Putin zjevně brnká na strunu trpělivosti Západu. Vytváří nejistotu. Evidentně to dělá z důvodu, aby Ukrajina nebo Gruzie nebyly přijaty do NATO. Nikdo mu takový příslib dát nemůže. Znamenalo by to omezení práv těchto zemí. Řekl bych, že to je hodně psychologická hra, ale nevylučuji, že nemůže k invazi nebo k přeshraničnímu výpadu dojít,“ dodal europoslanec.

Schizofrenní postavení Číny

Česko na zimní olympijské hry v Pekingu nevyslalo žádné zástupce vlády, Zeman by se ovšem ještě rád do Číny podíval. „Není tajemstvím, že pan prezident má odlišný názor než současná vláda, která vyhlásila politický bojkot olympiády. Je to legitimní postoj,“ řekl Zahradil.

„Je to trochu schizofrenie – na jednu stranu země s Čínou obchodují, chtějí tam investovat. Na druhou stranu jí se vztyčeným prstem vytýkají porušování lidských práv. Myslím si, že bude několik let trvat, než se najde mocenská rovnováha,“ míní europoslanec.

Zeman v pondělí odeslal dopis čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi s přáním ke vstupu do nového lunárního roku. „Pana prezidenta (Zemana) známe. Některé situace si trošku užívá, vyhrotí, aby se vymezil vůči současné vládě. Ta má názor jiný a myslím si, že oba názory je třeba respektovat. Zahraniční politika je v rukou vlády,“ sdělil Zahradil.

Zahradil prezidentem?

Českou republiku v příštím roce čekají prezidentské volby. Jako jeden z možných kandidátů je zmiňován i sám Zahradil. Europoslanec se rozhodl vzít si vzor z bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Ten kandidaturu na prezidenta zvažoval, nechal si však zpracovat řadu analýz, z nichž vyšlo, že jeho šance na zvolení jsou nulové. „Ještě si s tím chvilku budu hrát. Kdybych se rozhodl, že ano, stejně jako pan Kalousek bych stál o to být kandidátem nestranickým, tím, kdo kandiduje na bázi 50 tisíců podpisů od občanů,“ zdůraznil Zahradil.

„Pan Kalousek si nechal udělat analýzy, ze kterých mu vyšlo, že by se pravděpodobně nedostal ani do druhého kola. Myslím si, že každý, kdo o prezidentské kandidatuře uvažuje, by si měl podobnou analýzu nechat udělat na sebe. Pokud zjistí, že to nevypadá dobře, neměl by riskovat svoji prestiž a finanční prostředky,“ dodal europoslanec.

Tagy:
Vladimir Putin invaze prezident Ukrajina Miloš Zeman Miroslav Kalousek K věci europoslanec prezidentské volby v ČR 2023 Rusko Čína kandidatura Jan Zahradil Zimní olympijské hry v Pekingu 2022

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:26

Zelenského poradce: Vznikla ohrožující situace

23:57

Lukašenko: Ukrajina na nás vyslala rakety, zneškodnili jsme je

23:26

Putin chce vyhladovět celý svět, říká expert

22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

Živě
ON-LINE: Ukrajinci na nás vyslali rakety, tvrdí běloruský prezident Lukašenko

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.