Putin nařídil zastavit palbu o pravoslavných Vánocích. Zelenskyj příměří odmítá

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zastavit palbu na ukrajinské frontě od 6. do 7. ledna, tedy v době pravoslavných Vánoc. Informoval o tom Kreml. Ukrajina ale příměří odmítá, podle prezidenta Zelenského jde pouze o zástěrku, která má zbrzdit postup ukrajinských vojsk v oblasti Donbasu.

Rusko chce využít Vánoce jako zástěrku, aby aspoň na chvíli zastavilo náš postup na Donbasu, komentoval ve čtvrtek podle médií ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příměří, které v době svátků navrhl šéf Kremlu.

Putin zřejmě reagoval na apel biskupa Ruské pravoslavné církve Kirilla, který klid zbraní požadoval.

Ukrajina ve čtvrtek odpoledne smetla ze stolu koncept příměří, který představil patriarcha Kirill. Podle Kyjeva šlo o „cynickou past“. Podobně Kyjev odmítl i vyhlášené Putinovo příměří. „Rusko musí opustit okupované území, jedině tak bude mít příměří,“ uvedl poradce ukrajinského prezidenta.

Putin v současnosti apeluje na ministerstvo obrany, aby zaručilo, že na Ukrajině bude od pátečního poledne do sobotní půlnoci klid zbraní. A to v souladu s termínem pravoslavných Vánoc. Příměří se má údajně týkat celé fronty.

„Vzal jsem v potaz apel od jeho svatosti patriarchy Kirilla a nařídil jsem ministerstvu obrany Ruské federace, aby zavedlo režim klidu zbraní, a to podél celé linie dotyku na území Ukrajiny,“ oznámil Putin.

„Vzhledem k faktu, že velké množství obyvatel, kteří vyznávají pravoslaví, žije v nepřátelské oblasti, apelujeme na ukrajinskou stranu, aby také vyhlásila příměří a umožnila jim zúčastnit se bohoslužeb,“ dodal šéf Kremlu.

Putin měl ve čtvrtek rovněž prohlásit, že je připravený jednat s Kyjevem o míru. Nejprve ale podle něj Ukrajina musí uznat „nové územní skutečnosti“.

Tagy: