Putin nemá s křesťanstvím nic společného, zlobí se pastor ve zbrani. Zákopy hloubí rukama

Ukrajinu se zbraní v ruce brání i pastor

Po kapitulaci v Severodoněcku a Lysyčansku se ukrajinské jednotky připravují na další ruský postup do ukrajinského vnitrozemí. U vojáků na frontě na Donbasu natáčeli reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno a kameraman Petr Židek.

Fronta je ještě několik kilometrů daleko, ale v místě, kde reportér Zrno natáčel, se všichni připravují na možný ruský průlom. Zákopy si vojáci postavili sami, vlastníma rukama. „Základní jámu vykopal bagr, ale poté jsme si vše museli dodělat sami. Tohle jen tak nějaký granát neprobije,“ pronesl jeden z vojáků.

Mezi obránci jsou lidé všech profesí: zdravotní bratr, horolezec i pastor. „Jsem protestantský pastor. Že je Putin obránce křesťanství? Ten s ním nemá nic společného. A Ruská pravoslavná církev, jejíž patriarcha bohosloví jaderné zbraně, také ne. Křesťanství je o míru, radosti a lásce, ne o smrti. Já jsem nepřišel zabíjet lidi, ale bránit svoji zem,“ zdůraznil.

Zbraň má u sebe z jednoduchého důvodu. „Kdyby vám někdo vniknul do domu a chtěl vám zabít ženu a děti, také byste ji vzal do ruky,“ doplnil. Přípravu jídla má na starosti voják, který se v civilu živí výškovými pracemi. „Nejsem profesionální kuchař, takže každé jídlo je tak trochu experiment,“ podotkl.

Město stojí a stát bude

Nejen pro pěšáky, ale i pro bojovou techniku je klíčem k přežití maskování. Tato válka je totiž také o tom najít nepřítele, nebo se před ním schovat. „Zde si Ukrajinci schovali svůj tank – pod větvemi,“ pokračoval Zrno. Cenu za ukrajinskou obranu však platí nedaleké obec Barvinkove, která je pod pravidelnou ruskou palbou.

„Ničí infrastrukturu, vodovody, plyn, elektrické vedení. Ale řeknu vám to takhle – město stojí a stát bude. Nepřítele sem nepustíme,“ prohlásil starosta Oleksandr Balo. Ruské dělostřelectvo si nevybírá. „Zdá se, že tohle je to jediné, co zbylo z místní knihovny. Shodou okolností je to mapa českých zemí z konce 9. století,“ uzavřel s ohořelou mapou Zrno.

Tagy: