Putin obvinil Západ z ekonomické sebestřednosti. Přislíbil pomoc rozvojovým zemím

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Ukrajinci nalezli v osvobozeném Izjumu provizorní masový hrob, v němž se nacházelo asi 440 těl

Ukrajina podniká nezbytné kroky pro stabilizaci osvobozeného území v Charkovské oblasti. Ruská armáda na oplátku znovu ostřelovala města Kryvyj Rih, Nikopol či Charkov. V Izjumu se po odchodu ruských vojáků našlo provizorní pohřebiště s 440 těly, má jít zejména o oběti ruské dělostřelecké palby. Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ z ekonomické sebestřednosti.

Ukrajina podniká nezbytné kroky pro stabilizaci osvobozeného území v Charkovské či Chersonské oblasti. Situaci jim však komplikuje ruská armáda, která opět masivně ostřelovala ukrajinské území včetně měst Nikopol, Charkov či Kryvyj Rih. V posledním jmenovaném městě nedávný ruský úder poškodil hráz přehrady a způsobil zatopení více než stovky domů.

Ukrajinci v Izjumu po jeho osvobození našli provizorní masové pohřebiště se zhruba 440 těly. „Chceme, aby svět věděl, co se skutečně děje. Rusko nechává smrt všude a musí za to nést zodpovědnost. Svět musí přimět Rusko k odpovědnosti za tuto válku,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kyjev se obává toho, že v Charkovské oblasti objeví ještě brutálnější stopy po ruské okupaci než na jaře v Buči nebo Irpini.

Spojené státy oznámily nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu. Zahrnuje raketomety HIMARS, brýle pro noční vidění, protipěchotní miny claymore, odminovací zařízení, dělostřelecké granáty a přesně naváděné dělostřelecké střely v přepočtu za 14,7 miliardy korun.

Pondělního pohřbu zesnulé britské královny Alžběty II. se zúčastní první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Podle britských médií jde o jasný signál, že Spojené království setrvá v podpoře Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl, byť kondoloval.

Putin v pátek obvinil Západ z ekonomické sebestřednosti. Podle agentury TAAS rovněž oznámil, že Rusko je připraveno rozvojovým zemím bezplatně poskytnout hnojivo.

Tagy: