radar

Výpis příspěvků ke štítku „radar“

RADAR: Bouřky zasáhnou Česko, doprovázet je bude silnější vítr. Pro Moravu platí výstraha

V pondělí do Česka od západu dorazí přeháňky a bouřky, postupně se budou přesouvat na východ. Doprovázeny budou silnějším větrem, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky by do Česka měly dorazit i v následujících dnech. Na pondělní odpoledne zároveň meteorologové vydali varování před vysokými teplotami, a to pro Moravu, Slezsko a východní část Čech.

Radarové detektory v ČR: Legální nástroj pro bezpečnější jízdu ale stále nepochopený

Většina českých řidičů má stále za to, že zařízení sloužící k odhalení policejních radarů jsou nezákonná – a míchá tak dohromady dva zcela odlišné přístroje: pasivní detektory a aktivní rušičky. První pouze přijímají signály z radarových měřičů, druhé je naopak blokují. Právní úprava v ČR jasně povoluje pasivní detekce, zatímco aktivní rušení je výslovně zakázáno. Tento článek vysvětlí, proč je používání detektorů plně v souladu s právem i zdravým rozumem a ukáže, jaká je role české značky GENEVO na trhu pasivních radarových detektorů.

Pasti na řidiče: rostoucí počet radarů a milionové tržby českých obcí

V posledních letech se v Česku zdvojnásobil počet stacionárních a úsekových radarů, které nejenže varují před překročením rychlosti, ale stávají se významným zdrojem příjmů pro mnohé obce. Zatímco v Německu, Rakousku či na Slovensku je měřicí technika převážně nastavena s důrazem na bezpečnost, české radary často fungují spíše jako „stroj na peníze“. Existuje ale i morálně přijatelné řešení: legální radarové detektory, například od české firmy Genevo, umožňují řidičům vědět s předstihem o aktuálně měřeném úseku, bez porušení zákona.

Neviditelný rozsévač zkázy. Co umí bombardér B-2, se kterým Američané zaútočili na Írán?

Americký bombardér B-2 Spirit je asi nejdražší vojenské letadlo, které kdy vstoupilo do řadové služby. Každý z jedenadvaceti exemplářů přišel na víc než dvě miliardy dolarů. „Neviditelný“ letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl 17. července 1989, tak trochu doplatil na konec studené války. Podle původních plánů mělo totiž výrobní linky opustit 130 strojů, nakonec ale Pentagon objednal necelou šestinu, mezi kterou se rozpočítaly enormní náklady na vývoj. Schopnosti netradičně vypadajícího bombardéru se ovšem využily nejen během války v Jugoslávii, ale také dříve na Blízkém východě či nyní – při útoku na íránská jaderná zařízení.

Smolaři za volantem přišlo najednou 100 pokut z jednoho radaru. Musí zaplatit mastnou částku

Neskutečnou smůlu měl jeden řidič ze severu Itálie. V průběhu půl roku jej asi stokrát vyfotil stejný radar, když překračoval maximální povolenou rychlost o pár kilometrů v hodině. V důsledku toho musí Andrea Ferretto zaplatit pokuty v souhrnné výši 28 tisíc eur (bezmála 700 tisíc korun). Muž s měsíčním platem 1 100 eur (27 tisíc korun) se tedy dostal do velkého maléru. Nevzdává se však a s úřady, které mu výčet poslaly najednou až s velkým časovým odstupem, bojuje. Radar označil za past na řidiče.

Bouřky rychle nabraly na síle, chovaly se jako „vláček“. Na Vsetínsku padaly gigantické kroupy

Aktualizováno

Bouřkové pásmo na Moravě postupovalo pomalu a místy se táhlo ve formě tzv. „vláčku“, kdy se bouřkové buňky opakovaně přesouvají přes stejná místa. Na Vsetínsku meteorologové upozorňovali až na pěticentimetrové kroupy, na Ostravsku na velké kroupy. Český hydrometeorologický ústav o tom informoval na Facebooku. Bouřka omezila i provoz na železnici, na Vsetínsku byl z důvodu intenzivní bouřky a deště zastaven provoz v úseku Vsetín - Velké Karlovice, sdělil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Zhruba 500 domácností bylo podle společnosti EG.D bez dodávek elektřiny. Výstraha před bouřkami platila do půlnoci.