Dům bez knih jako tělo bez duše, řekl kdysi spisovatel Julius Zeyer. Občas ale nastane situace, kdy některé tituly jednoduše už nechcete nebo na ně nezbývá místo. Máme pro vás deset námětů, co s takovými knihami lze udělat...
Máte doma knihy, které už nebudete číst, chcete uvolnit místo v knihovně novým přírůstkům nebo jste zdědili celou knihovnu, z níž vás moc výtisků nezaujalo? Vyhodit knihy je nejjednodušší cesta, nicméně může být až tou poslední. A možná by vám to bylo i líto. Existuje víc možností, co s vaší sbírkou „nepotřebných“ knih udělat. Záleží samozřejmě na tom, o jaké kousky se jedná, ne každé knížky se lze „zbavit“ stejně.
1. Veřejné knihovny
Ministerstvo kultury eviduje kolem 6,5 tisíce knihoven. Z toho značnou část tvoří ty městské a obecní. A řada z nich přijímá i knihy od lidí. Můžete se zkusit zeptat přímo u vás, jaké jsou možnosti. V některých městech knihovny také pořádají buď jednorázové, nebo nepřetržité akce, v rámci nichž mohou lidé odevzdat knížky, které už nechtějí. Například box na nepotřebné knihy najdete v brněnské Knihovně Jiřího Mahena nebo na každé pobočce Městské knihovny v Praze. Ty buď knihovna zařadí do fondu, nebo umístí do regálů, z nichž si čtenáři mohou knihu vzít natrvalo. Preferované tituly jsou zejména novější, maximálně 5 let staré, nebo čtivé detektivky, thrilery či červená knihovna. Vhod leckomu přijdou i knihy ze seznamu doporučené literatury. V takovém případě se lze zeptat i v místní základní či střední škole, zda by knižní nabídku nechtěli obohatit o některý z vašich výtisků.
2. Prodej v bazaru
Můžete zkusit také knihy prodat v bazaru. Buď si vyhlédnete (nebo zorganizujete?) přímo ve vašem okolí, nebo zkuste internet. Prodávat nepotřebné soukromé zboží můžete i bez dalších daňových povinností. Obvykle nejvíc „frčí“ oblečení nebo elektronika, desítky tisíc inzerátů se ale týká i knih. Možnost prodat jakoukoliv knihu či soubor tak existuje, konkurence ale může být velká.
3. Sousedská miniknihovna
Někde už také fungují jednoduché sousedské miniknihovny. Například v bytovém domě na chodbě. Přečtené knihy lze umístit do skříňky či poličky, určitě zaujmou i některého ze sousedů. To je výhodné, pokud máte jen pár novějších nebo velmi čtivých kousků, které už ale nechcete.
>> Pojízdná knihovna. U nás zajímavá alternativa, na Madagaskaru výjimečná záležitost. Podívejte se na video:
4. Darování známým
Knihy, které přečtete jedním dechem, ale víte, že šlo o jednorázovou záležitost, ke které se vracet nebudete, můžete nabídnout k přečtení dalším členům rodiny či známým nebo kolegům, kteří pak budou mít za úkol poslat knihu zase dál. Aby to ale bylo fér, někdy by zas oni mohli věnovat zajímavé čtení zase vám.
5. Pouliční knihovny
V některých městech už jsou zřízeny pouliční knihovny, do kterých lze odevzdat zajímavé tituly také. Většinou je provozuje parta nadšenců, kteří chtějí dát knihám druhou šanci. Často bývají u autobusových zastávek či vlakového nádraží.
6. Antikvariát
Máte-li starší zajímavé knihy nebo nějaké „specialitky“, je možné, že je od vás vykoupí některý antikvariát. Ne každý ale má zájem, zkuste hledat na internetu. Když už, nejraději většinou antikvariáty vykupují celé sbírky či pozůstalosti, knihy z počátku minulého století či první vydání.
7. Charita apod.
Zkuste knihy nabídnout na charitu. Zejména veselé dětské knihy nebo čtivé nenáročné romány přijdou vhod v rodinách, které řeší existenční problémy. Místem, kde možná přijmou dětské knihy či odborné knihy o výchově či zdraví s otevřenou náručí, je například také místní rodinné centrum. Zeptejte se…
8. Kniha jako tvůrčí materiál
Knihy si můžete i nechat, ale přetvořit je na něco jiného. Nápadů je spousta. Možná tak ušetříte za dekorace či funkční zařízení do bytu. Tady je malá inspirace:
Dekorace různé
Vánoční dekorace ze stránek starší knihy
Stolička na sezení
9. Jednoduše k popelnici
A nebo zkuste krabici s knihami položit jednoduše k popelnici nebo před dům s informací, že jsou volně k dispozici. Nebo i bez jakékoliv informace. Je pravděpodobné, že se zájemce najde rychle.
10. Sběr či kontejner na tříděný odpad
Poslední možností je vyhození starých knih přímo do tříděného odpadu nebo odnesení do sběrných surovin. Ve druhém případě získáte i drobnou finanční hotovost – cca korunu za kilogram papíru. V každém případě je nutné knihy zbavit tvrdé vazby, která patří do směsného odpadu. Vyhazovat k recyklaci lze pouze papírové části. Knihy v brožované vazbě lze odevzdat celé.