Organizovanému pohybu v kroužcích a klubech se české děti docela věnují. Celkově to ale podle odborníků nestačí. Chybí jim prý každodenní přirozená pohybová aktivita...
Hodina pohybových aktivit denně. To u dětí doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). V Česku to ale podle posledního výzkumu splňuje zhruba pětina školáků. Výzkum se zaměřil na žáky ve věku 11 – 15 let. Organizovanému sportu se sice věnují dvě třetiny dospívajících, ani aktivní sport ale nemusí stačit. Děti organizované ve sportovních klubech mají sice podle odborníků až trojnásobně vyšší šanci splnit doporučení WHO, skoro polovina sportovců ale není dostatečně aktivní ani pět dní v týdnu. Ve dnech, kdy mají trénink nebo zápas, mají pohybu dostatek, v ostatních už nikoliv. Souvisí to s celkovým vytrácením aktivního pohybu z běžného života. „Mizí ze života taková ta normální, obyčejná pohybová aktivita, jako je chůze, jízda na kole, jako je aktivní hra,“ říká v úvodní reportáži Michal Kalman, autor výzkumu z Univerzity Palackého v Olomouci.
Pěšky, na kole, neorganizovaný pohyb na hřišti
Pokud to jde, je podle odborníků ideální, aby se děti dopravovaly do a ze školy aktivně - buď pěšky nebo na kole. Zároveň si co nejčastěji hrály neorganizovaně venku. Pohyb by měl být zkrátka přirozenou součástí každého dne. „Větší množství pohybu dětí a venkovní aktivita v dětství a dospívání jsou velmi důležité pro lepší zdraví a celkovou pohodu jedince,“ uvádí ředitel české kanceláře WHO Srdan Matić s tím, že to ale vyžaduje i značné investice do infrastruktury, která tyto outdoorové aktivity více umožní. „Plánování měst a dopravy tak, aby byly zajištěny zelené plochy a bezpečné pěší a cyklistické trasy, je zásadním úkolem a zároveň dobrou investicí do zdraví obyvatel dané lokality,“ konstatuje Matić. I sami školáci si totiž stěžují, že například chybí bezpečná místa, kam by jízdní kolo mohli na dobu výuky umístit.
Roste i počet dětí s nadváhou
S nedostatkem pohybu souvisí také narůstající hmotnost u dospívajících, byť podle odborníků stále méně konzumují sladkosti a naopak více do jídelníčku zařazují ovoce a zeleninu. Jak je uvedeno ve zprávě výzkumného týmu, každé páté dítě ve věku 11–15 let má nadváhu nebo je obézní. Problém se týká více chlapců než dívek. Meziroční srovnání navíc ukazuje, že počet dětí s nadměrnou hmotností pomalu, ale jistě roste.
Ivana Kropáčková; s využitím upol.cz/nc/zpravy/zprava/clanek/hbsc-studie-deti-se-hybou-a-sportuji-ale-nestaci-to/