Kdy se pojistka vyplatí a na co je třeba dát si pozor?
Prodej first minute dovolené na léto 2019 vrcholí. Levnější zájezdy lákají podle cestovek ještě víc lidí než loni. Cenovou výhodu nicméně trochu neguje fakt, že do odjezdu zbývá relativně dlouhá doba a teď v zimě lze jen těžko odhadnout, zda opravdu bude možné k moři odletět. Jestli patříte mezi Čechy, kteří sjednávají dovolenou s předstihem a chcete mít klid, že případně nepřijdete o všechny peníze, kdyby „něco nevyšlo“, pomůže vám v tuhle chvíli zřejmě jen pojištění storna zájezdu. To vás vyjde na zhruba 2 – 3 procenta z ceny zájezdu, tedy například za zájezd v hodnotě padesát tisíc korun zaplatíte až 1 500 korun pojistného. Pojištění storna zájezdu (případně letenky či samostatného ubytování) nabízí většina pojišťoven, lze ho sjednat buď samostatně přímo u pojišťovny, nebo u cestovní kanceláře při sjednávání dovolené. Kdy se potom pojistka vyplatí a na co je třeba dát si pozor?
1. Doporučené při cestování s dětmi
Odborníci doporučují uzavřít storno pojištění hlavně tehdy, pokud plánujete dovolenou v předstihu i s malými dětmi. Především v tomto případě hrozí zejména riziko rozvinutí nějaké nemoci, která může odjezd zkomplikovat.
2. Na pojištění je třeba myslet včas
Platí základní pravidlo: Na storno zájezdu je nutné myslet v dostatečném předstihu, v podstatě ve chvíli, kdy platíte dovolenou, respektive zálohu. Pozor, pojištění storna nelze většinou sjednat kdykoli, ale nejpozději v den nebo jeden den po zaplacení zájezdu. Podmínky jsou většinou rozdílné. "Tady si musíte dát pozor zejména na to, kdy to pojištění storna sjednáváte vůči datu zakoupení toho zájezdu. Pojišťovny totiž mají daný maximální termín vůči datu zakoupení zájezdu, do kdy můžete koupit to pojištění stornopoplatku," upozornil už dříve odborník na pojištění Zdeněk Novák.
>> Krásná místa, kam Češi jezdí na dovolenou. Vydali jsme se za nimi několikrát s kamerou. Podívejte se:
3. Jaké nečekané události kryje?
Jaké jsou důvody pro vrácení peněz při zrušení dovolené, které pojišťovny akceptují? "Nejčastěji jsou to nemoc nebo úraz pojištěného, případně osoby blízké, dále to může být výpověď z pracovního poměru, pak to může být podání žádosti o rozvod, pokud tedy manželé cestují společně, nebo to může být větší škoda na vašem majetku, která byla způsobena živly nebo trestnou činností," vypočítal Zdeněk Novák. Pojištění storna je u některých pojišťoven platné i pro případ přírodních katastrof či teroristických útoků. Informujte se předem, nemusí to být pravidlem.
4. Platí pro všechny účastníky
Pojištění storna zájezdu platí pro všechny členy rodiny, pokud mají jet na dovolenou společně. "Stačí když jeden z členů rodiny, která jede na dovolenou, je nemocný nebo jsou tam ty důvody k tomu stornu, tak potom je možno stornovat celou rodinu," doplňuje Zdeněk Novák.
5. Zpátky získáte ale jen část peněz
Nebudete-li moci na dovolenou z prokazatelných důvodů odjet, pojišťovna za vás uhradí (bude-li vše v pořádku) stornopoplatky maximálně do výše 80 procent. Nedostanete tedy zpátky vše.
6. Kdy nedostanete ani korunu?
A i pojištění stornopoplatků zahrnuje výluky, tedy situace, kdy vám poplatky za zrušený zájezd pojišťovna neproplatí vůbec, i když si pojistku řádně zaplatíte. To se týká například nemocí či komplikací, které vám byly známé už před sjednáním pojistky. Pojištění také většinou nelze uplatnit při komplikacích s těhotenstvím, když vám v práci nedají dovolenou, na úřadu nevystaví cestovní pas či víza, když nestihnete letadlo, při zhoršení chronické nemoci a podobně.
>> Týdenní dovolenou si nemůže dovolit každý. Kolika Čechů se to týká? A kolik domácností vychází se svými příjmy dobře nebo jen taktak? Podívejte se na video: