VELKÉ ZPRÁVY: S kamerou na horách, od Krkonoš po Alpy
Většina zdravotnických zařízení v horských oblastech není napojena na systém veřejného pojištění. Odborníci doporučují připojistit se soukromě...
Byť každý vlastníme mezinárodní kartičku pojištěnce, která nám v evropských státech zajišťuje nárok na pojišťovnou hrazené lékařské ošetření (v závislosti na zvyklostech v dané zemi – ve většině zemí se platí minimálně spoluúčast), odborníci velmi doporučují zejména v případě zimní dovolené spojené s lyžováním sjednat komerční cestovní pojištění. „Podstatná část zdravotnických zařízení je v těchto horských oblastech nesmluvních a tudíž nelze zajistit úhradu nákladů prostřednictvím místního systému veřejného zdravotního pojištění. I místní občané se z výše uvedených důvodů musí pro pobyt na horách soukromě připojistit," upozorňuje Kancelář zdravotního pojištění na svém webu. Především v Rakousku není podle ní řada služeb hrazena z veřejného pojištění – týká se to například svozu ze sjezdovky. V případě uzavřeného cestovního pojištění zaplatí výlohy za zraněného komerční pojišťovna.
Výhodou je i asistenční služba
Zkušenosti s úrazem v Alpách má i paní Petra. Při jízdě na červené sjezdovce nezvládla oblouk a spadla. Nohou jí projela ostrá bolest a když se pokoušela vstát, nepodařilo se jí to. Protože zůstala uprostřed svahu v bolestech, nezbývalo jí nic jiného, než počkat na příjezd záchranné služby, která ji svezla ze svahu dolů. Zároveň zvládla kontaktovat asistenční službu, jejíž číslo si uložila do telefonu. „Už během prvního hovoru mě operátorka na lince seznámila s tím, jak mám postupovat a co mě čeká. Lidsky bylo příjemné, že mě v mé nelehké situaci uklidnila a řekla mi, že se o nic nemusím starat a pojišťovna vše zařídí a proplatí,“ říká Petra. Sanitka ji pak převezla do nemocnice, kde jí nohu ošetřili. Dostala sádru přes celou délku nohy, a tudíž nemohla využít k návratu domů autobus, s nímž do Dolomit z Prahy přijela. Pojišťovna jí pak zařídila lékařský převoz domů, kde si zranění doléčila. Podle zjištěných informací převoz vyšel na 50 tisíc korun, léčebné výlohy stály desítky tisíc. V případě těžkého úrazu s operací a pobytem v nemocnici se pak náklady za léčbu mohou vyšplhat až na 300 tisíc korun.
Připojistěte si rizikové sporty
Zkontrolujte, jaké aktivity vaše vybraná pojišťovna automaticky kryje v základím balíčku pojištění. Jednotlivé společnosti mohou mít totiž podmínky trochu jiné. Obvykle ale standardní sjezdování, běh na lyžích, snowboarding, bruslení nebo sáňkování není nutné připojistit. O připojištění uvažujte, plánujete-li se vydávat do nadmořské výšky nad 3 500 metrů nad mořem (záleží i na limitu pojišťovny), případně jezdíte i mimo oficiální vyznačené trasy.
Zařaďte i pojištění odpovědnosti
Důležité je myslet i na pojištění odpovědnosti. To pomůže ve chvíli, když někomu způsobíte škodu na zdraví – počet takových případů právě v zimních měsíců podle statistik vždy roste. „Pokud na svahu srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu zranění, je pravděpodobné, že po vás bude vymáhat odškodnění za způsobenou újmu,“ upozornňuje odborník na pojištění portálu Porovnej24.cz Zdeněk Novák. Pojištění odpovědnosti je přitom vhodné sjednat i v případě lyžování na českých horách – nemáte-li ho už tedy sjednané například v rámci pojištění nemovitosti.
Nejnižší limit nastavte alespoň na 3 miliony
Při sjednávání cestovního pojištění je důležité brát v úvahu nejen cenu pojištění, ale i výši limity krytí. „Platí to zejména pro zimní sporty, kdy se lidé vystavují výrazně vyššímu riziku než při letní dovolené,” upozorňuje ještě Zdeněk Novák. Limit pojistného plnění by se měl pohybovat minimálně ve výši tří milionů korun.
Pojištění u platební karty zkontrolujte
Chcete-li se spoléhat na pojištění u platební karty, zkontrolujte si nastavenou výši spoluúčasti a ověřte, zda vás chrání pro všechny tyto situace. Ne vždy je například hrazen převoz horskou službou.