Počet krátkodobých úvěrů stoupá
Zvyšuje se počet krátkodobých úvěrů, lidé si nejčastěji půjčují při nemoci či nutnosti platit neočekávaný výdaj. Podle ekonomů za to může i špatná finanční gramotnost. Uspořit si finanční rezervu ale pro většinu Čechů nemusí být tak složité, jak si možná myslí...
Zatímco počet hypoték klesá, lidí, kteří si půjčují krátkodobě, stále přibývá. Počet zadlužených Čechů se v uplynulém roce zvýšil o dalších 28 tisíc na celkových 2,5 milionu dlužníků. Průměrná částka na jednu smlouvu vzrostla na 111 tisíc korun. „Lidé se nejčastěji zadlužují kvůli tíživé životní situaci, to znamená například při úmrtí životního partnera nebo při rozchodu nebo také při dlouhodobém onemocnění,“ říká v úvodní reportáži ekonom Lukáš Kovanda. Ekonom Lukáš Křeček pak dodává, že velká část útrat a následného zadlužení je dána kvůli tomu, že Češi nemají dostatečnou finanční gramotnost. „A musí se zadlužit v případě mimořádných oprav v domácnostech,“ říká. Mít k dispozici dostatečnou finanční rezervu, právě pro případ neočekávaných situací, ztráty zaměstnání či nemoci, je přitom podle odborníků pro většinu domácností s pravidelným příjmem reálné.
Rozdělte výplatu na několik částí
Důležité je důsledně počítat, co si můžete dovolit z výplaty utratit, jaké máte výdaje a zda některé z nich nejsou tzv. zbytečné (resp. lze je oželet, počkat s jejich koupí, až našetříte). Řada z žadatelů o úvěr si koneckonců půjčuje právě na nákupy, bez kterých by se mohli obejít – například na drahé vánoční dárky nebo dovolenou. Podle odborníků je vhodné rozdělit výplatu, respektive příjem domácnosti, na několik částí podle priorit.
Priorita č. 1: Životně nutné výdaje
Nejdůležitější je mít na zaplacení životně nutných výdajů včetně bydlení. Patří sem platby za bydlení (nájem, splátka úvěru, energie..), potraviny, léky. Nárazově pak i nutná drogerie a hygienické potřeby, základní oblečení či povinné platby za školu.
Priorita č. 2: Finanční rezerva
Zbyde-li vám určitá suma peněz, začněte ji dávat stranou. Takto začnete postupně střádat onu důležitou finanční rezervu, na kterou můžete sáhnout v případě nečekaných výdajů. Odborníci radí, aby výše rezervy byla alespoň ve výši šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti. Právě půl roku je zpravidla dostatečná doba pro to, abychom se v případě nové situace, úrazu, ztráty zaměstnání a podobně rozkoukali a nebyli nuceni činit pod tlakem žádná unáhlená rozhodnutí,” vysvětluje Helena Brychová z České bankovní asociace. Přečtěte si článek - inspirace od obyčejných lidí: 12 vašich skvělých metod, jak si vytvořit slušnou finanční rezervu.
Je třeba situaci změnit? Pokud vám peníze na spoření nezbývají, zkuste hledat možnosti, jak mít peněz víc, respektive kde se dá ušetřit.
Priorita č. 3: Spoření
Důležitou část finančního plánu tvoří i spoření, ať už v krátkodobém či dlouhodobém horizontu. S těmito penězi byste vlastně aktuálně vůbec neměli počítat – dělat, jakoby neexistovaly. Krátkodobě lidé obvykle šetří na dovolenou, rekonstrukci či vánoční dárky (jeden rok až šest let), část peněz by ale ideálně měla putovat na spoření, které zajistí lepší podmínky v důchodu.
Priorita č. 4: Zábava
Zábava se pak řadí do pomyslného čtvrtého bodu. Když vše poplatíte, odložíte rezervu a spoříte na stáří či jiné větší události, až pak je na řadě zábava a věci, které k běžnému životu nejsou nutně potřeba.
>> Podrobné tipy a informace o zajištění finanční soběstačnosti najdete v tomto článku:
Bez zbytečných dluhů, s rezervou na kontě. Recept na finanční soběstačnost existuje
Vánoce, ale i všední dny mohou být opravdu klidné. Jak na to?