Svateb přibývá. Formality, které je třeba vyřídit, ještě než řeknete „ano“

Novomanželé se svatební kyticí

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Svatby v Česku

Kromě té příjemnější stránky příprav, jako je výběr šatů, prstenů, dortu nebo kytice, musíte vyřídit také úřední formality. Jaké, a kolik vás to bude stát?

Každým rokem roste počet svateb, loni si řeklo „ano“ nejvíc snoubenců za posledních 11 let. „Podle předběžných údajů uzavřelo sňatek 54,5 tisíce párů mužů a žen, o 1,9 tisíce více než v roce 2017. Vyšší počet uzavřených manželství byl naposledy zaznamenán v roce 2007,“ uvedl ve své zprávě Český statistický úřad. Nejčastěji se žení muži ve věku 29 let a vdávají 27leté ženy. Další fakta a zajímavosti o svatbách u nás se dozvíte v úvodním videu. Pokud se také plánujete vzít, poradíme, jak svatbu zařídit z úředního hlediska...

Matrika podle místa, kde se budete brát

Vše kolem uzavírání manželství řeší matriční úřady. Vyberte si místo, kde se budete chtít vzít. Poté se obraťte na matriku, pod kterou vámi zvolené místo obřadu spadá.

Ideálně včasná rezervace

Rezervovat termín, případně se domluvit na jiném místě či dnu svatby, než je u daného úřadu běžné, můžete i několik měsíců dopředu, stačí po telefonu. Záleží i na tom, kde a kdy se budete chtít vzít. Některá oblíbená místa, případně zajímavé termíny, bývají rezervovány i rok dopředu.

Po telefonu si ještě raději ověřte, co všechno po vás úředníci budou chtít. Zvlášť, pokud máte opravdu netradiční nápady, co se týče pojetí svatby, nebo je například jeden z vás cizinec (v tom případě bývají požadavky úřadu trochu jiné).

S doklady nejpozději 14 dní před sňatkem

Osobně navštívit matriku byste pak měli nejpozději dva týdny před plánovanou svatbou, kdy úředníci musejí mít k dispozici všechny doklady.

Standardní postup je následující: Na matrice se vyplní „Dotazník o uzavření manželství“, kde oba uvedete osobní údaje, místo, kde se obřad uskuteční, a také podpisem stvrdíte dohodu o příjmení, jak vašem, tak společných dětí.

Nezapomeňte s sebou vzít rodné listy a platné občanky (platné musí být i v termínu svatby), případně další vyžadované dokumenty (pravomocný rozsudek o rozvodu nebo úmrtní list manžela/ky, rodné listy dětí, pokud už je spolu máte). Nemůže-li jeden z vás na úřad přijít, ten druhý s sebou musí přinést i jeho plnou moc.

Některé matriky vyžadují také vyplněný formulář o jménech svědků a rodičů.

Budete-li se chtít vzít jinde než na radnici nebo úředně stanovených místech, musíte také vyplnit „Žádost o povolení sňatku na jiném vhodném místě“.

>> Jaké jsou letošní trendy, pokud jde o svatební šaty? A jak si svůj den "D" představuje miss Denisa Spergerová? Podívejte se na reportáž z TOP STARU:

Svatba v kostele?

Na matriku musíte zajít i tehdy, budete-li se brát v kostele. Úředníci vám na základě vašich donesených dokladů vystaví osvědčení, které předložíte oddávajícímu knězi. Doklad, který v době sňatku nesmí být starší než půl roku, slouží jako potvrzení, že jste splnili všechny požadavky určené zákonem pro uzavření manželství.

Na oddávajícho kněze v místě, kde by se svatba měla konat, byste se měli obrátit alespoň čtvrt roku před plánovanou svatbou. Osobně.

Spolu s oddávajícím knězem pak sepíšete Žádost o církevní sňatek. Není-li jeden z vás pokřtěn, musí se sepsat také druhá žádost na biskupství – "Žádost o dispens od překážky v rozdílnosti náboženství nebo o dovolení smíšeného manželství".

Před církevním sňatkem se také absolvují takzvaná příprava s oddávajícím knězem formou několika setkání.

Kolik se platí?

Za sňatek v jakékoli obřadní síni či jiném oficiálním obřadním místě, pokud ani jeden z vás není cizinec, neplatíte nic.

Tisíc korun pak stojí obřad, pokud ho budete chtít v jiný den nebo na jiném, ale úřadem povoleném místě. Navíc počítejte s cenou, kterou si účtují správci nebo majitelé vybraných objektů (hrady, zámky, parky apod.).

Je-li jeden z vás cizinec, zaplatíte dva tisíce, nemá-li tady trvalý pobyt ani jeden z vás, zaplatíte tři tisíce korun.

Vydání osvědčení pro církevní obřad nic nestojí. Za samotný církevní sňatek také není nikde stanoven žádný obecný poplatek v určíté výši. Je ale vhodné a běžné za obřad zaplatit dobrovolně, formou daru farnosti.

Jiný postup pro svatbu v cizině

Výše uvedené platí pro svatby na území České republiky. Pokud se budete chtít brát v zahraničí, je třeba jiný a náročnější postup, nicméně na české matrice je vhodné ověřit si dopředu, jaké dokumenty od vás bude potřebovat a zda uzná sňatek uzavřený ve vámi vybrané zemi. Zápisy manželství uzavřené v zahraničí pak má na starosti zvláštní matrika v Brně.

>> Kytice pro letní nevěstu v přírodě: Z jakých květin ji lze poskládat?

Ivana Kropáčková

Tagy: