Jak snížit riziko požáru v období, kdy otevřený oheň hoří snad v každé domácnosti?
Svíčky, prskavky, purpura a další voňavé „záležitosti“ patří prostě k Vánocům. A právě o svátcích každoročně kvůli těmto drobným plamínkům doplňujících tu pravou atmosféru, vznikají i větší požáry. A to nejen od svíček, ale třeba i od domácích suchých vazeb. Hodí se proto připomenout několik základních pravidel, která zajistí skutečně pohodový průběh vánočních svátků, pokud jde o riziko většího požáru…
Stále na očích
Jakýkoliv otevřený oheň nesmí zůstat bez dozoru. Jdete-li z místnosti, kde hoří svíčka, raději ji zhasněte.
Mimo dosah dětí
Hořící svíčky by také měly být umístěny z dosahu dětí a domácích zvířat.
Používejte podložky
Pod všechny svíčky (a to včetně těch na vánočním stromku), ale i purpury nebo františky používejte nehořlavé a stabilní podložky.
Prskavky raději mimo stromek
Pokud chcete pouštět prskavky, raději dál od stromečku, ne přímo na něm.
Adventní věnec
I svíčky na adventním věnci, které chcete zapalovat, musí být umístěny na kovových podstavcích. Zároveň by neměly být v těsné blízkosti jehličí či jiné dekorace na věnci, které mohou snadno vzplanout. Věnce se svíčkami bez podstavce vystavte jen jako dekoraci.
Pozor na hořlavé materiály v blízkosti
Jakýkoliv otevřený oheň je třeba umístit dostatečně daleko od veškerých hořlavých materiálů, nejen na věnci. „Ještě ve vzdálenosti 8 -10 cm od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které doma neopatrně necháte v blízkosti hořící svíčky,“ upozorňují hasiči na oficiálním webu.
>> Video hasičů k rizikům Vánoc, jehož součástí jsou i rady k používání vánočních dekorací s otevřeným ohněm:
Ivana Kropáčková