CNN Prima News radikální islám

radikální islám

Výpis příspěvků ke štítku „radikální islám“

Islamisté vyhlašují válku Západu. Chystají úder, který má otřást společností, varuje expert

Pod rouškou podpory Pásma Gazy se islamisté mobilizují a chystají na válku proti Západu, tvrdí to expert na islamismus Eran Lahav z instituce Defense and Security Forum. Podle deníku Bild varuje před podceňováním současných propalestinských pochodů. Odstrašujícím příkladem je nejen pochod v německém Essenu, kde radikálové požadovali vyhlášení chalífátu a mávali vlajkami připomínajícími organizaci Islámský stát a Tálibán.

Tvrdý úder Turecka na kurdské ozbrojence. Nálet byl reakcí na sebevražedné útoky v Ankaře

Turecká armáda provedla v neděli letecké údery na kurdské ozbrojence v severním Iráku. Šlo o reakci na sebevražedné útoky v blízkosti tureckého parlamentu v Ankaře. Při nich se nejdříve odpálil jeden útočník, zatímco druhý zemřel při přestřelce s policií. Dva policisté utrpěli během zásahu lehká zranění. O události informovalo turecké ministerstvo vnitra. Čin atentátníků odsoudil mimo jiné i český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Džihád na labutích. Ozbrojení Tálibové opět vyrazili na šlapadla a překvapili pozorovatele

Těžce ozbrojení bojovníci Tálibánu opět vyrazili na šlapadla. Členové afghánského radikálního hnutí, které se vloni zmocnilo nadvlády nad zemí, si vyjížďku po oblíbeném jezeře užili po boku místních turistů a s útočnými puškami v ruce. K překvapení mnohých pozorovatelů se na člunech objevilo i pár žen v hidžábech. Po návratu Tálibánu k moci se Afghánistán propadl do hluboké ekonomické i humanitární krize.

Tálibán zakáže pořady, ve kterých vystupují ženy. Chce tak bránit hodnoty islámu

Tálibánské úřady vyzvaly afghánské televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy. Novinářky na obrazovkách mají nosit islámský závoj. Příslušné nařízení, označované za „náboženskou směrnici“, podle agentury AFP vydalo v neděli tálibánské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Je to podle AFP poprvé, co se tato státní instituce snaží regulovat televizi od doby, kdy se radikální hnutí Tálibán vrátilo v polovině srpna k moci.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Tálibán dobyl další důležité město. Radikálové kontrolují už dvě třetiny Afghánistánu

Radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek dobylo další důležité město Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné středoafghánské provincie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele této provincie. Islamističtí povstalci se tak již zmocnili správních středisek deseti ze 34 provincií, což představuje více než dvě třetiny rozlohy země.