CNN Prima News radikální islám

radikální islám

Výpis příspěvků ke štítku „radikální islám“

Džihád na labutích. Ozbrojení Tálibové opět vyrazili na šlapadla a překvapili pozorovatele

16. července 2022 17:24

Těžce ozbrojení bojovníci Tálibánu opět vyrazili na šlapadla. Členové afghánského radikálního hnutí, které se vloni zmocnilo nadvlády nad zemí, si vyjížďku po oblíbeném jezeře užili po boku místních turistů a s útočnými puškami v ruce. K překvapení mnohých pozorovatelů se na člunech objevilo i pár žen v hidžábech. Po návratu Tálibánu k moci se Afghánistán propadl do hluboké ekonomické i humanitární krize.

Tálibán zakáže pořady, ve kterých vystupují ženy. Chce tak bránit hodnoty islámu

22. listopadu 2021 09:05

Tálibánské úřady vyzvaly afghánské televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy. Novinářky na obrazovkách mají nosit islámský závoj. Příslušné nařízení, označované za „náboženskou směrnici“, podle agentury AFP vydalo v neděli tálibánské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Je to podle AFP poprvé, co se tato státní instituce snaží regulovat televizi od doby, kdy se radikální hnutí Tálibán vrátilo v polovině srpna k moci.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

22. října 2021 14:45
Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Důstojník o zoufalství v Kábulu: Ženy hází děti přes ostnatý drát. Vojáci v noci pláčou

19. srpna 2021 17:09

Nedaleko letiště v Kábulu stojí hotel Baron, který se v posledních dnech stal útočištěm Afghánců hledajících azyl ve Velké Británii. Co se odehrává před jeho vstupem, si jen málokdo dokáže představit. Mnohé matky v zoufalství přehazují vlastní děti přes ostnaté dráty a prosí britské vojáky, aby je odvezli do bezpečí.

Tálibán dobyl další důležité město. Radikálové kontrolují už dvě třetiny Afghánistánu

12. srpna 2021 09:12

Radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek dobylo další důležité město Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné středoafghánské provincie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele této provincie. Islamističtí povstalci se tak již zmocnili správních středisek deseti ze 34 provincií, což představuje více než dvě třetiny rozlohy země.

Bush: Láme mi to srdce. Za stažení amerických vojáků zaplatí hlavně afghánské ženy

15. července 2021 11:39

Bývalý americký prezident George W. Bush vyjádřil pro německou stanici Deutsche Welle své znepokojení nad stahováním amerických vojáků z Afghánistánu. Podle něj se tím Biden dopouští „chyby,“ jejíž důsledky budou „neuvěřitelně špatné.“ Bush se obává, že nejvíce za stažení aliančních sil zaplatí afghánské ženy, které pod tálibánským režimem utrpí „nevýslovnou újmu“.