Jak se zbavit chráněných kun? Pomůže elektřina i trus zvířat ze zoo, radí odborníci

Kuny umí způsobit značné škody. Jak se šelmy šetrně, ale jednou provždy zbavit?

Rozkousané kabely v autě, zničená izolace střechy a nepříjemný noční hluk – to vše může mít na svědomí kuna. Tyto malé šelmy se totiž rády stěhují do našich domovů, zahrad nebo dokonce pod kapoty vozidel. Jak se šetrně, ale účinně tohoto záškodníka zbavit?

Šramotí ve zdech, podivné zvuky z půdy nebo hluk z garáže – to jsou jasné signály, že u nás kuna bydlí. „Kuna je noční predátor, což znamená, že ve dne spí. Je to druh, který se dokáže přizpůsobit životu s námi, a pokud má příležitost, přespává i v lidských obydlích,“ vysvětlil Lukáš Choleva z Katedry biologie a ekologie Ostravské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ: Při vystoupení v hotelu zahynul delfín, spadl na hranu bazénu. Ochránci zvířat se bouří

Trápení s kunami měl například pan Milan z Vlčnova. Jednou zapomněl zavřít slepice na noc do kurníku, a ráno zjistil, že kuny všechny zadávily. „Ta kuna nám to tam úplně vybílila. Během dne ji nevidíte, ale večer nebo v noci se objeví. Už několikrát jsme ji viděli přímo za oknem, kde máme vikýř,“ popsal.

„Největší problém bývá na půdách. Stačí malý průnik ve střeše, o velikosti hlavy kuny. Pokud se však její přístup do půdy zablokuje, nebude už mít možnost se tam dostat,“ uvedl deratizátor Martin Temlík ze společnosti Dezis.eu pro CNN Prima NEWS.

Jak se kuny zbavit?

Kuny jsou chráněné zákonem, a proto jejich odstranění není úplně jednoduché. „Nejlepším řešením jsou elektrické výbojníky, které se dají například do auta a napojí na autobaterii. Pokud kuna dostane elektrickou ránu, už se tam nevrátí,“ doporučil Temlík.

S auty poničenými kunami se v servisech setkávají často. „Vyměňujeme hadičky, kabeláž, prostě všechno, co prokoušou. Nedávno jsme poradili pánovi, aby si pořídil rušičku na kuny. Je to sice dražší, ale opravdu funguje,“ poradil také majitel ostravského autoservisu Eduard Kmeťo.

Jednoduchým a levným způsobem, jak se kuny zbavit, je také využít pachy jejich přirozených nepřátel. Například nechat po zahradě běhat psa nebo se obrátit na ZOO a požádat o trus velkých kočkovitých šelem. Nejlépe prý funguje trus lva, tygra nebo medvěda.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zbytky z kuchyně do krmelce nepatří. Jak bezpečně pomoci přežít lesní zvěři zimu?

Tagy: